107,6 FM

Bp Sobiło: "Ratujemy dzieci, które Rosjanie masowo gwałcą"

Świadectwa ludzi, którym udało się uciec z Mariupola i innych okupowanych przez Rosjan terenów mówią o niesamowitym zbydlęceniu i okrucieństwie rosyjskich żołnierzy.

Pochodzący z Polski hierarcha jest biskupem pomocniczym Zaporoża, które dla tysięcy uchodźców staje się pierwszym bezpiecznym miejscem po miesiącach wojennej gehenny. W tym mieście wsparcie otrzymują m.in. ludzie, których udało się ewakuować z Mariupola. „Niestety okupanci wciąż utrudniają ewakuację, wiele autokarów kierują w głąb Rosji” - mówi bp Sobiło.

Wszyscy są w szoku, to pokazuje ogrom cierpienia jakie przeżyli. Podziwiam ich za wytrzymałość, że przetrwali te dwa miesiące siedząc podczas ostrzału artyleryjskiego w głębokich piwnicach, nie mając możliwości wydostania się na światło dzienne, bo byliby od razu zastrzeleni.

Aż 80 proc. województwa zaporoskiego znajduje się w rękach Rosjan. Intensywne działania wojenne toczą się także wokół Zaporoża, które wciąż pozostaje niezdobyte. „Nasi ludzie, którzy mają rodziny na terenach okupowanych albo wręcz są na nich zameldowani jeżdżą tam i wywożą kogo tylko się da. Najbardziej staramy się ratować dzieci” – mówi papieskiej rozgłośni bp Sobiło. Za taki „bezpieczny przejazd” okupanci każdorazowo pobierają opłaty na punktach kontrolnych. 

Są wspólnoty protestanckie, które z naszą pomocą wywożą dzieci i całe rodziny z terenów okupowanych. Dogadują się z okupantem, płacą Rosjanom na punktach kontrolnych i ratują ludzi. Niektórzy ludzie boją się wyjeżdżać, bo są przekonani, że na najbliższym posterunku rosyjskim zostaną rozstrzelani. Jeden z pastorów mówi, że są miejscowości, gdzie dzieci od 10 lat wzwyż, tak chłopcy jak i dziewczynki, są zabierane rodzicom i są masowo gwałcone przez Rosjan. To są tak przeraźliwe historie, że aż nie do uwierzenia jest, że takie okrucieństwa i takie zbydlęcenie dzieje w XXI wieku.

Przeczytaj też: Abp Mokrzycki: Putin chce podbić cały kraj, nie tylko Donbas

Biskup Sobiło wskazuje, że zbrodnie popełniane na najmłodszych są dowodem na pogwałcenie przez najeźdźców wszelkich praw międzynarodowych, m.in. tych dotyczących ochrony ludności cywilnej w czasie działań wojennych. „Rosja już jednoznacznie przegrywa tę wojnę dopuszczając się takiego ogromu znęcania się i takich okrucieństw w stosunku do dzieci” – mówi biskup Zaporoża.

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama