107,6 FM

Jasna Góra: Prymas Polski dziękuje medykom za heroiczne zmagania o człowieka

Za heroiczne zmagania o człowieka w czasie pandemii i teraz, w czasie wojny w Ukrainie, za ogrom dobra oraz pomocy podziękował medykom na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak przewodniczy Mszy św. i wygłosił kazanie podczas 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia. Biorą w niej udział przedstawiciele całego środowiska: Ministerstwa Zdrowia, lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy, diagności, farmaceuci, kapelani.

Prymas Polski przypomniał, że Służba Zdrowia z samej swej istoty jest służbą konkretnemu człowiekowi i trzeba ją podejmować „choć wiemy, jak trudno jest prowadzić działalność w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza gdy ma się na celu nie tylko leczenie, ale także badania naukowe zapewniające najbardziej odpowiednie terapie, przede wszystkim, gdy robi się to z miłością do człowieka”.

Kaznodzieja za papieżem Franciszkiem zauważył, że zasadniczą sprawą w każdej dziedzinie medycyny jest zawsze stawianie chorego przed chorobą, i dlatego w powołaniu medyka ważne jest każdego dnia oddawanie się służbie całemu człowiekowi. „Dziękuję wam za to - mówił papież - bardzo podoba się to Bogu” - przypomniał kaznodzieja i dodał: „Przywołując dziś tutaj te słowa i wypowiadając je ze świadomością tego wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia w minionych dwóch latach pandemii, a więc w kontekście waszego heroicznego wręcz zmagania się o człowieka, o każdego człowieka, i z czym mamy do czynienia dziś, w czasie tej okrutnej wojny w Ukrainie i tego ogromu dobra oraz pomocy, także medycznej, chciałbym z głębi serca za papieżem Franciszkiem powtórzyć: dziękuję wam za to. Dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą. Dziękuję, że pomimo wciąż niestety, utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia, w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum osoby - konkretne osoby, którym służycie”.

Abp Polak podkreślał, że „można dyskutować, jak pomagać, jak leczyć, jak to robić, gdy mamy niewystarczające środki i trzeba się domagać bardziej spójnej i wydajnej reformy całego systemu ochrony zdrowia”, ale trzeba przede wszystkim pamiętać, że w tym wszystkim, nie chodzi tylko o leczenie ciała, ale przed wszystkim o terapię ludzkiej godności, której nie można nigdy negocjować, zawsze trzeba jej po prostu bronić.

Przypomniał, że w takiej służbie człowiekowi „medycyna jest sztuką, która angażuje głowę i serce, która łączy wiedzę i współczucie, profesjonalizm i litość, kompetencje i empatię i przez to ocala godność człowieka”.

Dwudniowej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Pod Twoją obronę”. Poprzedziły ją rekolekcje środowiska medycznego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama