107,6 FM

O. Jacek Gniadek SVD: Módlmy się o jedność Kościoła w Chinach

– Módlmy się o jedność Kościoła w Chinach, aby nie było w nim podziału – powiedział w Radiu eM o. Jacek Gniadek SVD, prezes Stowarzyszenia „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Dziś (24.05) przypada w Kościele katolickim Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.

– To sytuacja wyjątkowa, kiedy w Kościele uniwersalnym mamy jeden dzień, w którym modlimy się za Kościół partykularny, Kościół w Chinach. To znaczy, że papieżowi, a właściwie kolejnym papieżom, na tym szczególnie zależy – powiedział o. Jacek Gniadek SVD, zapowiadając w audycji „Tym żyje Kościół” ten dzień. Przypomniał, że w Kościele w Państwie Środka doszło pod rządami komunistycznymi do podziału na Kościół podziemny i oficjalny. Dodał, że z jednej strony dziś już wszyscy chińscy biskupi są w jedności ze Stolicą Apostolską, z drugiej strony w Chinach wciąż można mówić o aktualności starożytnej dewizy „dziel i rządź”.

– Biorąc pod uwagę liczby, można stwierdzić, że Chiny to największy kraj chrześcijański na świecie – mówi o. Jacek Gniadek. – Obecnie w Chinach jest ok. 12 mln katolików i ok. 80 mln protestantów. Możemy zauważyć, że mimo braku wolności religijnej, chrześcijaństwo się rozwija – dodaje.

– Nasze stowarzyszenie jest praktyczną odpowiedzią na list Benedykta XVI z roku 2007, w którym papież zachęca katolików na całym świecie do włączenia się w modlitwę – wyjaśnił prezes „Sinicum”. – Naszym patronem jest wielki polski misjonarz, Michał Boym SJ, postać XVII-wieczna. Pochodził ze Lwowa, urodził się w rodzinie pochodzenia węgierskiego, ale zawsze podkreślał, że jest Polakiem. Szkoda, że nie jest w Polsce znany. W Chinach przetłumaczono wszystkie jego dzieła. Kilka lat temu ukazał się artykuł przewodniczącego partii komunistycznej, prezydenta Chin, w którym nazwał on Boyma polskim Marco Polo i sugerował, że jest dobrym przykładem budowania relacji Chin z Zachodem.

Ponadto w najnowszym odcinku „Tym żyje Kościół”:

- Jacy są nowi księża? Tydzień po święceniach naszymi gośćmi są neoprezbiterzy: ks. Marcin Głąbek i ks. Grzegorz Margalski

- Przed męską pielgrzymką odwiedzamy Piekary Śląskie. O  pielgrzymkowych spowiedziach opowiada penitencjarz piekarski, ks. Szymon Melerowicz, a o piekarskim kulcie Matki Bożej mówi kustosz sanktuarium, ks. Mirosław Godziek

- Jak szkoli się liderów chrześcijańskich w Azji? Opowiada Łukasz z Open Doors

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama