107,6 FM

Papież odprawi Mszę w narodowym sanktuarium w Quebecu

W piątym dniu wizyty w Kanadzie papież Franciszek, przebywający w Quebecu, odprawi w czwartek Mszę dla tysięcy wiernych w narodowym sanktuarium w mieście Sainte-Anne-de-Beaupre. W katedrze Notre-Dame w Quebecu spotka się następnie z katolickim duchowieństwem.

W nocy ze środy na czwartek polskiego czasu w historycznej Cytadeli w Quebecu odbyła się oficjalna ceremonia powitania Franciszka, w której udział wzięli gubernator generalna Kanady Mary Simon i premier Justin Trudeau.

Przeczytaj:  Kanada: spotkanie papieża z władzami politycznymi, ludnością rdzenną i dyplomatami

Do sanktuarium nad Rzeką Świętego Wawrzyńca, położonego w odległości około 30 kilometrów od Quebecu, papież pojedzie przed godz. 9, czyli przed godz. 15 czasu polskiego. To najstarsze miejsce pielgrzymkowe w Ameryce Północnej, odwiedzane co roku przez prawie milion wiernych.

Przeczytaj:  Wódz indiański: Słowa Papieża są dla nas uzdrowieniem

Pierwsza bazylika Świętej Anny w tym miejscu została zbudowana w połowie XVII wieku. Pielgrzymowali do niej kolonizatorzy oraz nawróceni rdzenni mieszkańcy.

Po pożarze w 1922 roku, z którego ocalała historyczna statua świętej Anny, świątynia została odbudowana i ponownie konsekrowana w 1976 roku. Na suficie znajduje się mozaika przedstawiająca życie matki Maryi.

Przeczytaj:  Kanada: papież pobłogosławił wody Jeziora św. Anny i przypomniał o znaczeniu rdzennych ludów w Kościele

Jest tam też kopia "Piety" Michała Anioła, uważana za jedną najpiękniejszych spośród wszystkich istniejących.

Po mszy papież powróci do Quebecu, gdzie o godz. 17 miejscowego czasu (godz. 23 czasu polskiego) uda się do katedry Notre-Dame, zbudowanej w XVII wieku. W drugiej połowie XVIII wieku świątynia została zniszczona podczas brytyjskiego oblężenia, a następnie odbudowana. Pożar zniszczył ją w 1922 roku, po czym odbudowano ją po raz drugi zgodnie z oryginalnym projektem.

Tylko u nas:  Charakterystyczna figura Maryi rozwiązującej węzły prezentem dla rdzennych mieszkańców Kanady

Od XVII do końca XIX wieku w jej podziemiach pochowano ponad 900 osób: biskupów i kardynałów oraz gubernatorów Nowej Francji, czyli francuskiej kolonii.

To od modlitwy w katedrze Notre-Dame św. Jan Paweł II rozpoczął w 1984 roku swą wizytę w Kanadzie.

Franciszek będzie przewodniczył tam nieszporom z udziałem duchowieństwa, w tym episkopatu kraju.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama