107,6 FM

Na początek "Gwiazda Europy"

Z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża w obozie Auschwitz specjalne wydarzenia przygotowano także w Gliwicach i Lublińcu.

W Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach 6 sierpnia odbędzie się koncert „Gwiazda Europy” w wykonaniu solistów, Chóru NFM oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

W Lublińcu artyści wystąpią 7 sierpnia, a na trasie mają także Wrocław, Oświęcim i holenderski Echt, gdzie Teresa Benedykta od Krzyża została aresztowana w Karmelu i wywieziona do obozu. Datą jej męczeńskiej śmierci w komorze gazowej jest 9 sierpnia 1942 roku.

Wybór Gliwic na trasę koncertową nie jest przypadkowy, bo w tym mieście (niem. Gleiwitz) mieszkali przez jakiś czas rodzice Edyty Stein, a na starym cmentarzu żydowskim przy ul. Na Piasku spoczywają jej krewni. Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu i tam 2022 rok jest Rokiem Edyty Stein. Miasto Gliwice włączyło się w te obchody.

Swój Tydzień Edyty Stein ma także Lubliniec, obchodzący w tym roku jubileusz 750-lecia, a który przyszła święta chętnie odwiedzała i ciepło wspominała w swojej autobiografii. Najpierw w sanktuarium św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu-Steblowie 7 sierpnia odbędzie się odpust parafialny, a 8 sierpnia o 18.00 Mszy św. w wigilię uroczystości patronki przewodniczyć będzie bp Jan Kopiec.

Pozostałe wydarzenia w Lublińcu:

  • 7 sierpnia o 15.30, kościół św. Stanisława Kostki (u oblatów) – koncert „Gwiazda Europy”;
  • Od 7 sierpnia, Muzeum Pro Memoria Edith Stein przy rynku – wystawa grafik „Edyta Stein” Hansa-Joachima Uthkego;
  • Od 7 sierpnia, parafia św. Stanisława Kostki – wystawa zdjęć autorstwa Marii Prauzner-Bechcickiej, poświęconych Edycie Stein;
  • 12 sierpnia o 20.00, Rynek Miejski – spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru po Pracy „Alejchem Szalom”;
  • 13 sierpnia o 20.00, Rynek Miejski – koncert zespołu Klezmer Band; zabrzmią utwory skomponowane przez artystów żydowskiego pochodzenia.

Edyta Stein – Żydówka, Niemka, filozof, karmelitanka, męczennica jest m.in. patronką Europy, a oficjalną patronką Lublińca od 2008 roku. W 80. rocznicę tragicznej śmierci, 9 sierpnia, odbędą się w Oświęcimiu uroczystości z udziałem przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec.

Na początek "Gwiazda Europy"   Materiały organizatora
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy