107,6 FM

Katowice. "Atom dla samorządu". Szanse, problemy i wyzwania przed energetyką jądrową

Atom dla samorządu - konferencja pod tym hasłem odbyła się w murach Muzeum Śląskiego w Katowicach. Samorządowcy i eksperci dyskutowali o możliwości korzystania z energii jądrowej.

Jak wykorzystać tanio i skutecznie energię jądrową? O tym dyskutowano dziś w Katowicach. Naukowcy przedstawiali koncepcję, które z powodzeniem stosowane są w kilku krajach świata. Opierając się na tych doświadczeniach - dwoje polskich badaczy przygotowało model SaHo, w którym to państwo miałoby sfinansować budowę elektrowni. Tłumaczy współautorka modelu - prof. Bożena Horbaczewska:

W modelu SaHo przygotowanym przez polskich naukowców - gospodarstwa domowe mogłyby kupować tanią energię z atomu - tworząc wcześniej spółdzielnie. Póki co, model nie został jednak zatwierdzony przez rządzących.

Blanka Romanowska z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dodaje, że skierowanie się w stronę energii jądrowej jest coraz bardziej zasadne:

- Idea korzystania z atomu jest dobra. W Polsce nie mamy wystarczającej ilości słońca i wiatru - mówi Janusz Koper wiceprezydent Rybnika:

W minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki deklarował, że do 2040 roku energetyka jądrowa w Polsce ma gwarantować 9 GW mocy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama