107,6 FM

Bp Stułkowski: Ufam, że to, co się rozpoczyna, będzie służyło chwale Bożej

Dzień 22 października 2022 r. przechodzi do najnowszej historii diecezji płockiej. Otrzymaliśmy nowego biskupa płockiego.

W południe 22 października Nuncjatura Apostolska w Polce wydała komunikat informujący o decyzji Ojca Świętego Franciszka, że dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej został mianowany biskupem płockim. W wypowiedzi dla mediów archidiecezji poznańskiej po ogłoszeniu nominacji bp Sułkowski powiedział m.in.

Decyzję Ojca Świętego przyjmuję i rozumiem jako kontynuację tej misji, którą przy święceniach kapłańskich związałem ze słowami proroka Jeremiasza: "Pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę" (1, 7). Z Wielkopolski przenoszę się więc na Mazowsze, znad Warty nad Wisłę. Ufam, że to, co się rozpoczyna, będzie służyło chwale Bożej.

Wspomniał, że początki jego biskupiej posługi w jednej z najstarszych polskich diecezji wiązały się z ważnym wydarzeniem maryjnym, jakim była peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, teraz zaś zostaje biskupem w diecezji, gdzie katedra nosi właśnie maryjne wezwanie. - Ufam, że Maryja mnie prowadzi, że idzie ze mną, i że będzie czuwała nad tym, co będę realizował - powiedział.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z 22 października o nominacji nowego biskupa płockiego jest lapidarny i informuje że:

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego.

61-letni duchowny, a przez ostatnie trzy lata biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej w Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. członkiem Rady ds. Apostolstwa Świeckich oraz członkiem Komisji Duszpasterstwa. Zanim przyjął sakrę biskupią, był m.in. rektorem poznańskiego seminarium oraz sekretarzem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej, skierował do wiernych komunikat, który będzie odczytany we wszystkich kościołach diecezji w niedzielę 23 października:

Nasze modlitwy zostały wysłuchane i papież Franciszek mianował biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego pasterza! Cieszymy się, że nominacja ma miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II.

W dniu kanonicznego przejęcia diecezji przez biskupa Szymona wygasa misja administratora apostolskiego, którą spełniałem w duchu służby Kościołowi oraz w poczuciu szacunku dla diecezji płockiej. Wyrażam wdzięczność wszystkim duchownym, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za współpracę, życzliwość i zaangażowanie w sprawy diecezji.

Bardzo proszę o serdeczne przyjęcie biskupa Szymona Stułkowskiego! Nowy biskup płocki to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup, specjalista z zakresu teologii pastoralnej i dobry człowiek. Przez wiele lat posługiwał w duszpasterstwie w Polsce i Austrii, pracował również na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz był rektorem Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Jego dewiza biskupia brzmi: Vos autem dixi amicos (Nazwałem was przyjaciółmi) – są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (15,15). W archidiecezji poznańskiej pełnił urząd wikariusza generalnego, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Komisji Duszpasterstwa i Komisji ds. Misji.

Zapraszam do wspólnej modlitwy za nowego biskupa i diecezję. Biskupowi Szymonowi gratuluję i życzę błogosławieństwa Bożego w posłudze. Zapewniam o życzliwości oraz gotowości do współpracy!

Także biskup Mirosław Milewski po ogłoszeniu papieskiej decyzji prosi wiernych o modlitwę w intencji nowego pasterza:

Otoczmy modlitwą nowego pasterza naszej diecezji, prosząc o światło Ducha Świętego w prowadzeniu Kościoła na północnym Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej. Nie zapominajmy także o wdzięczności Bogu za dar nowego biskupa dla diecezji płockiej.

"Modlimy się wspólnie w intencji księdza biskupa, prosząc o wszelkie łaski, potrzebne dla owocnego sprawowania tej posługi" – napisał arcybiskup Stanisław Gądecki w liście gratulacyjnym do nowego biskupa płockiego. "Niech Maryja, Matka Kościoła, będzie dla Ciebie, drogi Szymonie, mistrzynią w słuchaniu słowa Bożego i gotowości do jego wypełniania w wytrwałości wiary, ufnej nadziei i gorącej miłości" – napisał przewodniczący KEP.

Patrząc na długą historię diecezji płockiej, warto wspomnieć, że biskup Szymon jest drugim noszącym to imię w katalogu jej biskupów. Jego poprzednik był według tradycji piątym biskupem płockim: po Marku, Henryku, Stefanie i Filipie, choć pierwszym, którego rządy były udokumentowane historycznie w latach ok. 1109-1129. W okresie od drugiej wojny światowej, spośród pięciu pasterzy Kościoła płockiego, aż dwóch pochodziło z archidiecezji poznańskiej: biskup Tadeusz Paweł Zakrzewski i biskup Bogdan Sikorski.

Przypomnijmy, że od 4 czerwca 2022 r., a więc przez cztery i pół miesiąca, w diecezji trwał okres sede vacante, bo wtedy papież przyjął rezygnację dotychczasowego ordynariusza płockiego biskupa Piotra Libery. Administratorem apostolskim diecezji na ten czas został mianowany biskup toruński Wiesław Śmigiel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama