107,6 FM

Szwajcaria: Zgodnie z wytycznymi UE rząd nałoży sankcje na Iran za dostarczanie Rosji dronów

Rada Federalna, czyli rząd Szwajcarii, poinformował w środę w komunikacie, że zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej nałoży sankcje na Iran za dostarczanie Rosji dronów i pocisków rakietowych, jednak nie wprowadzi żadnych retorsji za przemoc wobec demonstrantów.

Resorty gospodarki i spraw zagranicznych sprzeciwiły się nałożeniu sankcji na Teheran za brutalne tłumienie protestów, jakie wybuchły w Iranie po śmierci 22-letniej Mahsy Amini w policyjnym areszcie.

Komunikat Rady Federalnej głosi, że restrykcje takie nie byłyby zgodne z "krajowymi i zagranicznymi interesami politycznymi Szwajcarii".

Unia Europejska i Wielka Brytania nałożyły sankcje na Teheran za represje wobec demonstrantów i naruszenia praw człowieka w Iranie. Parlament Europejski wezwał też ONZ, a w szczególności Radę Praw Człowieka, do wszczęcia dochodzenia w sprawie ostatnich wydarzeń w Iranie.

UE i Zjednoczone Królestwo wdrożyły też sankcje wobec osób i firmy Shahed Aviation Industries w Iranie w związku przekazywaniem Rosji dronów użytych do ataków na cywilne cele na Ukrainie.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama