107,6 FM

Abp Skworc modlił się za zmarłych katowickich biskupów i diecezjan

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy św. w Dzień Wspomnienia Wszystkich Wiernych. Podczas liturgii w katowickiej katedrze Chrystusa Króla wygłosił słowo wstępne. Modlił się za zmarłych: diecezjan, biskupów, prezbiterów i diakonów.

W słowie wstępnym wymienił katowickich biskupów diecezjalnych. Byli to:

  • August Hlond, + 22 października 1948.
  • Arkadiusz Lisiecki, + 13 maja 1930.
  • Stanisław Adamski,+ 12 listopada 1967.
  • Herbert Bednorz, + 12 kwietnia 1989.

Arcybiskup wymienił też biskupów pomocniczych, a byli to:

  • Teofil Bromboszcz, + 12 stycznia 1937.
  • Juliusz Bieniek, + 17 stycznia 1978.
  • Józef Kurpas, + 19 maja 1992.
  • Czesław Domin, biskup pomocniczy a następnie biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, + 15 marca 1996.
  • Gerard Bernacki, + 21 grudnia 2018.

Hierarcha wspominał też biskupów pochodzących z archidiecezji katowickiej i z nią związanych, m. in. kardynała Bolesława Kominka, kardynała nominata Ignacego Jeża, czy kardynała Stanisława Nagyego. W modlitwach wymieniał zmarłych rektorów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, wychowawców Seminarium Duchownego i profesorów Wydziału Teologicznego.

W przededniu 100-nej rocznicy ustanowienia administratury apostolskiej zapewnił o pamięci o wszystkich zmarłych, którzy ją tworzyli i budowali. Wspominał też tych, którzy przed 100 laty redagowali tygodnik „Gość Niedzielny”, a także tych, którzy budowali katedrę pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, projektowali ją i finansowali jej powstanie.  Metropolita katowicki przypomniał też zmarłych proboszczów i duszpasterzy parafii katedralnej, a także – działających w krypcie katedry – duszpasterzach akademickich.

Abp Skworc pamiętał o zmarłych kanonikach kapituły katedralnej oraz o zmarłych duchownych i świeckich pracownikach Kurii i Instytucji diecezjalnych, zwłaszcza Sądu i Caritas oraz o zmarłych Siostrach Zakonnych z różnych zgromadzeń, które posługiwały w instytucjach archidiecezji katowickiej. ‒ Bogu samemu dziękujemy za dar życia i posługi wspominanych osób i prosimy naszą modlitwą, by dopuścił wszystkich w swoim wielkim miłosierdziu do oglądania swojej światłości, swego oblicza ‒ mówił.

Po mszy św. metropolita katowicki wraz z biskupami pomocniczymi i towarzyszącymi kapłanami udali się do krypty grobowej biskupów katowickich, w której pochowani są śląscy pasterze: Arkadiusz Lisiecki (zmarły w 1930 r.), Stanisław Adamski (zmarły w 1967 r.) i Herbert Bednorz (zmarły w 1985 r.).

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama