107,6 FM

Wielka Brytania wysyła na Ukrainę wyposażenie pomagające wojsku przetrwać mroźną zimę

Wielka Brytania wysyła na Ukrainę ogrzewane namioty i zestawy do spania w ekstremalnie niskich temperaturach, aby pomóc siłom zbrojnym tego kraju w przetrwaniu mroźnej zimy - poinformował we wtorek wieczorem brytyjski rząd.

Ukraińskie siły zbrojne otrzymają 12 tys. zestawów, w skład których wchodzą śpiwory do spania w zimnej pogodzie i maty, a także 150 namiotów, a do połowy grudnia dostaną też 25 tys. zestawów odzieży przystosowanej do ekstremalnie zimnej pogody, składających się z ocieplanych kurtek, spodni i bardzo ciepłych butów, rękawic i skarpet. Jak zaznaczono w opublikowanym komunikacie, te ostanie zestawy są niezależne od ponad 7000 zestawów odzieży na normalną zimną pogodę, które już otrzymali żołnierze przechodzący w Wielkiej Brytanii podstawowe przeszkolenie wojskowe.

Minister obrony Ben Wallace powiedział, że przekazywane wyposażenie jest dodatkiem do śmiercionośnej pomocy i pomoże Ukraińcom "skutecznie działać przez następne kilka miesięcy".

Informacja o tej pomocy została podana w przeddzień wizyty w Londynie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który będzie pierwszym zagranicznym politykiem przyjętym przez nowego premiera Rishiego Sunaka po objęciu przez niego urzędu przed dwoma tygodniami.

Przeczytaj:  Putin jest zależny od sił Prigożyna i Kadyrowa na Ukrainie

Przed przybyciem na Downing Street Stoltenberg odwiedzi ukraińskich żołnierzy w bazie wojskowej w Lydd w hrabstwie Kent, którzy przechodzą tam kurs w ramach brytyjskiego programu szkoleniowego. Jak poinformowano, Sunak i Stoltenberg będą dyskutować o tym, w jaki sposób najlepiej można wspierać Ukrainę w trwającej wojnie.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama