107,6 FM

Prezydent: życie i postawa zasłużonych dla ojczyzny pokazuje zróżnicowanie Rzeczypospolitej

Życie i działalność odznaczonych orderami państwowymi pokazuje jak bardzo Rzeczpospolita jest zróżnicowana: od kwestii duchowych, etycznych do walki o niepodległą Polskę - mówił prezydent Andrzej Duda, który wręczył w piątek odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju kraju i pamięci historycznej.

Zwracając się w przemówieniu do uhonorowanych Andrzej Duda stwierdził, że ich dorobek jest bardzo zróżnicowany i świadczy o zróżnicowaniu Polski.

"Nie ma w państwa życiu i dorobku jakiegoś jednego wydarzenia, za które to odznaczenie jest wręczane. To jest w jakimś sensie suma dotychczasowych dokonań i postawy z punktu widzenia Rzeczpospolitej. Przez Państwa życie i działalność zawodową, społeczną pokazuje jak bardzo Rzeczpospolita w swoich różnych przejawach działania jest zróżnicowana. Od kwestii duchowych, budowania postaw moralnych, etycznych, przez rozwój kulturalny, poprzez naukę, poprzez rozwój gospodarczy Polski, poprzez dbałość o sprawy państwowe. Skończywszy wreszcie na walce o wolną, suwerenną niepodległą Polskę na edukacji" - mówił w piątek prezydent podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbyła się w Belwederze.

Prezydent zwrócił szczególną uwagę na odznaczenie Orderem Orła Białego dominikanina Jacka Salija. "Jest to człowiek, który niezwykle ważne, filozoficzne prawdy wiary i nauki Kościoła katolickiego potrafił i potrafi przekazać w sposób bardzo przystępny. Potrafi opowiadać św. Tomasza zwykłym językiem. Potrafi mówić do zwykłego człowieka, żeby zrozumiał. Potrafi mówić tak nawet o najtrudniejszych sprawach, jak kwestia ochrony życia, często najbardziej dramatycznych decyzji jakie trzeba w życiu podejmować. (...) Nie znieważa przy tym nikogo" - podkreślił prezydent.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama