107,6 FM

Śląskie. Inflacyjne rekordy. Ile wydamy przed Świętami Bożego Narodzenia?

Statystyczny Polak wyda na święta ok. 1400 zł. Mimo, iż wydamy więcej niż przed rokiem, z powodu wysokiej inflacji kupimy za to znacznie mniej. Zapytaliśmy mieszkańców woj. śląskiego o ich wydatki.

Wydamy więcej, ale kupimy.  Wszystko przez wysoka inflację , która dotyczy przede wszystkim żywności. Tłumaczy dr Barłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

W prowadzonych sondażach Polacy wskazują, że w tym roku jedzenia kupią mniej, przede wszystkim jednak ograniczą wydatki związane z prezentami.

Z powodu wysokich cen ograniczenie wydatków na święta planuje aż 73 proc. osób. Takie dane podaje Związek Banków Polskich, a jakie będą święta  według mieszkańców regionu?

Z raportu Związku Banków Polskich wynika, że na prezentach planuje zaoszczędzić 45 procent ankietowanych. Skromniejszy stół świąteczny i ograniczenie wydatków na artykuły spożywcze deklaruje blisko 30 procent Polaków.

SKROMNIEJSZE PREZENTY

Z kolei 46 procent Polaków deklaruje że w tym roku ogranicza wydatki na świąteczne prezenty. Galopująca inflacja i wysokie ceny sprawiają,  że w polskich domach pod choinką będzie znacznie mniej paczek, a prezenty będą skromniejsze. Pytamy o to mieszkańców woj. śląskiego:

Badania opinii publicznej pokazują , że na prezenty dla najbliższych przeznaczymy w tym roku średnio 500 zł.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama