107,6 FM

Ambasador RP w Belgii reaguje na publikację prasową obwiniającą Polaków za Holocaust

Belgia/ Ambasador RP o publikacji "Het Laatste Nieuws": to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust, nie Polacy

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie "Het Laatste Nieuws", która użyła nieakceptowalnego określenia "polskie obozy koncentracyjne", Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy - powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

"W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie +Het Laatste Nieuws+, która użyła nieakceptowalnego określenia +polskie obozy koncentracyjne+, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję tak, by zmienić te niewłaściwe wyrażenie. W związku z brakiem reakcji podjęliśmy działania w mediach społecznościowych, apelując do redakcji o zmianę tego wyrażenia. W piśmie skierowanym do redakcji szeroko uzasadniliśmy, dlaczego jest to niewłaściwe" - powiedział.
Przeczytaj też: MSZ: Auschwitz-Birkenau to najbardziej rozpoznawalny symbol i miejsce ludobójstwa na świecie

"Cała sprawa pokazuje, jak wiele jeszcze trzeba zrobić w zakresie podnoszenia świadomości w Europie na temat tego, co się wydarzyło na okupowanych ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy" - dodał.

Najbardziej poczytna belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws" użyła w czwartek w artykule na swojej stronie internetowej sformułowania "polski obóz koncentracyjny" w odniesieniu do Auschwitz-Birkenau. "Skandaliczne" - zareagowała polska ambasada w Belgii.

Artykuł zamieszczony przez "HLN" dotyczył obchodów 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, na których - jak podał dziennik - nie będą mile widziani rosyjscy delegaci. Wynika to z wojny Rosji prowadzonej na Ukrainie.

"+HLN+ - to skandaliczne. Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem koncentracyjnym. W okupowanej Polsce były wyłącznie niemieckie obozy. Nazistowskie Niemcy zbudowały i obsługiwały te obozy koncentracyjne. Poprawcie niewłaściwe sformułowanie" - zwróciła się ambasada RP w Belgii do dziennika na Twitterze w piątek.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama