107,6 FM

Katowice. Zakończyło się Krajowe Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich

Spotkanie odbyło się już po raz trzeci. W 2020 roku było w Częstochowie – po przerwie spowodowanej pandemią – w ubiegłym roku miejscem organizacji wydarzenia był Poznań. Hasłem tegorocznej edycji brzmiało „W medialnym tyglu. Jak nie zagubić Prawdy?

Na zaproszenie Duszpasterstwa Akademickiego Centrum do Katowic przyjechali liderzy z dwudziestu siedmiu ośrodków w całej Polsce. W tym gronie było ponad 80 studentów i 25 duszpasterzy. Spotkaniu przewodniczył bp Marek Marczak z Łodzi, delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego.

Liderzy w różnych ośrodkach Polski animują studentów, prowadzą spotkania grup, inicjują formację młodych. W ramach katowickiego Forum mieli szansę wymiany pomysłów, doświadczeń i integracji ze sobą.

O „cembrowaniu źródła i sumieniu jako głosie spoza nas, strażniku wartości” mówił ks. prof. Jerzy Szymik. O doświadczeniu ewangelizacji w sieci mówił Tomasz Samołyk, zaś o misji szukania prawdy w mediach - manipulacji, instrumentalizacji i panujących dziś tendencjach - red. Franciszek Kucharczak z  "Gościa Niedzielnego" oraz ks.Rafał Skitek, redaktor naczelny Radia eM.

Uczestnicy spotkania  wzięli też udział w warsztatach. Dziennikarze Radia eM: Justyna Stolfik-Binda, Dominika Bem, Robert  Passia oraz redaktorzy „Gościa Niedzielnego”: Barbara Gruszka-Zych i Franciszek Kucharczak opowiadali o swojej pracy dziennikarskiej. O tym z jakimi trudnościami się mierzą. Było mowa o odpowiedzi na hejt internetowy i o misję w docieraniu do prawdy i piękna w człowieku/

Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich był to czas wspólnej modlitwy, zabawy i rozmów. W piątek Duszpasterstwo Akademickie Gniazdo poprowadziło w kościele akademickim św. Maksymiliana Marii Kolbego modlitwę uwielbienia, a Duszpasterstwo Akademickie DAR z Rybnika – zabawę taneczną na placu kurialnym. W gościnę uczestników spotkania przyjęli studenci katowickiego DA Centrum. Dwoje z nich – Klara i Dominik – którzy w oktawie Wielkanocy zawarli związek małżeński, zaprosili gości na sobotnie weselne poprawiny przy muzyce zespołu „Chwila Nieuwagi”. Stało się to pretekstem do mszy św. w intencji wszystkich zakochanych oraz szukających miłości w duszpasterstwach akademickich.

W czasie tej Mszy św. homilię wygłosił ks. Mirek Maliński z wrocławskiej „Maciejówki”. W kościele akademickim uczestnicy Forum modlili się na Eucharystii dwukrotnie. W niedzielę pod przewodnictwem abpa Wiktora Skworca dziękowali za siedemdziesiąt pięć lat pracy formacyjnej studentów w katowickim DA. Przy ołtarzu posługiwali ministranci m.in. z Warszawy, Wrocławia i Poznania. Także studencką scholę wspomagali studenci z różnych ośrodków w kraju.

Katowice. Zakończyło się Krajowe Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich   Msza św. dla uczestników Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich FOTO/ Duszpasterstwo Akademickie

Ks. Krzysztof Nowrot, duszpasterz akademicki z Katowic był zadowolony z tego spotkania. – Dumny jestem z otwartych domów moich studentów, z ich gotowości spotkania i przyjęcia u siebie rówieśników. Ale cieszę i tym, że stając wraz z nimi zobaczyli, że nie tworzą tylko duszpasterstw, różnych małych wspólnot, ale Kościół, młody i żywy. To spotkanie pokazało, jakie ludzkie bogactwo mieścimy w naszych duszpasterstwach – podsumował.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama