107,6 FM

Abp Skworc do Jubilatów: Dzielcie się wielkodusznie waszym świadectwem

Dzielcie się wielkodusznie waszym świadectwem ‒ mówił abp Wiktor Skworc do świętujących Jubileusze Małżeńskie. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył Mszy św. w ich intencji. Obchody zainaugurowały XVI Metropolitalne Święto Rodziny.

W homilii przypomniał, że świętowanie Jubileuszy Małżeńskich od początku wpisuje się w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny. Idea tego święta zrodziła się podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 roku przy grobie św. Jana Pawła II. ‒ Metropolitalne Święto Rodziny chce kontynuować dzieło Jana Pawła II i ukazywać piękno małżeństwa i rodziny ‒ zaznaczał.

W tym roku hasło XVI edycji Święta brzmi: „Rodzina - forum dialogu”. ‒ To właśnie w rodzinie spotykają się pokolenia, dochodzi do wymiany doświadczeń, wzrasta się we wspólnym budowaniu świadomości i odpowiedzialności za siebie i bliźniego. Spotkanie tworzą: rozmowa, słuchanie i nawiązywanie relacji. W przestrzeni dialogu zaś zawiązuje się wzajemny szacunek i pragnienie wsparcia drugiego człowieka ‒ wyjaśniał abp Skworc.

Przypomniał Jubilatom, że rodzina jest wspólnotą osób i pierwszym jej zadaniem jest wierne przeżywanie rzeczywistości komunii w ciągłym działaniu na rzecz rozwijania prawdziwej wspólnoty osób. ‒ Wewnętrzną zasadą, trwałą mocą i celem ostatecznym tego zadania jest miłość ‒ podkreślał.

Arcybiskup wskazywał, że chrześcijaństwo jest religią dialogu, dialogu między Bogiem a człowiekiem. Najmocniej Bóg przemówił do nas przez swego Syna, a dziś świętujemy Jego wniebowstąpienie. Jak zauważał, to przez Niego mamy „dostęp do Ojca”. Dlatego jest nazywany nowym Adamem. Jezus posyła nas, byśmy nauczali wszystkie narody w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Zwracając się do małżonków, arcybiskup prosił ich, by czynili to samo. ‒ Idźcie, nauczajcie, uczcie: nauczajcie o małżeństwie i rodzinie swoim słowem i przykładem; dzielcie się wielkodusznie waszym świadectwem, że piękne jest życie w świadomości, że nie zostanę opuszczony i nigdy nie jestem sam ‒ powiedział.

Przytoczył również słowa „Hymnu o miłości” św. Pawła z Listu do Koryntian. Zachęcał do bycia z Jezusem w Jego Kościele, w który wierzymy i tworzymy. ‒ W Nim jest i nasze życie i zmartwychwstanie. Trwajcie w pełnym miłości dialogu z Bogiem i bliźnimi ‒ mówił na koniec.

Msza Święta w intencji Jubilatów sprawowana była w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Eucharystii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Po Mszy Świętej nastąpiło indywidualne błogosławieństwo każdej pary, a następnie "małe wesele" na placu za katedrą. Świętowanie Jubileuszy Małżeńskich od początku wpisuje się w obchody Metropolitalnego Święta Rodziny. Tym razem odbywa się jego XVI edycja pod hasłem „Rodzina - forum dialogu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama