107,6 FM

Katowice. Obradowała Rada do Spraw Sprawiedliwej Transformacji Woj. Śląskiego

W Katowicach po raz pierwszy obradowała Rada do Spraw Sprawiedliwej Transformacji Woj. Śląskiego. Osoby z różnych środowisk - samorządowych, biznesowych, naukowych i związkowych - mają wspólnie zastanawiać się nad tym, jak ma wyglądać region po zamknięciu kopalń.

Licząca 61 członków Rada ds. Sprawiedliwej Transformacji Woj. Śląskiego zainaugurowała w piątek [26.05.2023] oficjalnie pracę. Rada ma być organem doradczo-opiniującym realizację celów sprawiedliwej transformacji w programie operacyjnym Fundusze Europejskie dla Śląskiego (2021-27). - Jak wskazuje Adam Drobniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kompetencje rady są przede wszystkim 'opiniotwórcze'. Jest ona jednocześnie płaszczyzną komunikacji i wymiany informacji pomiędzy różnymi środowiskami:

- Jan Bondaruk z Głównego Instytutu Górnictwa wskazuje, że będzie to proces rozłożony nawet na kilkadziesiąt lat:

Katowice. Obradowała Rada do Spraw Sprawiedliwej Transformacji Woj. Śląskiego   foto/Marcin Iciek/ Radio eM

Nominacje dla członków rady wręczał dzisiaj Jakub Chełstowski. Marszałek województwa śląskiego przypominał, że w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji region będzie miał do zagospodarowania ponad 2 miliardy euro:

Na pierwszym posiedzeniu członkowie mówili o koniecznych zmianach w prawie dotyczących hałd kopalnianych, przejmowania terenów od Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz funkcjonowania gmin pogórniczych.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama