107,6 FM

Piekary Śląskie. 80 tysięcy pątników uczestniczyło w niedzielnej pielgrzymce - podsumowała policja

Wedle szacunkowych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar wzięło udział ok. 80 tys. wiernych. To o 15 tys. więcej niż rok wcześniej.

Policja  poinformowała, że pielgrzymka przebiegła spokojnie i nie odnotowano żadnego incydentu. Informacje  te  potwierdził ks. dr Roman Chromy,  Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

W swym słowie społecznym metropolita katowicki abp Wiktor Skworc  poinformował, że w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu. Wyraził nadzieję, że „rychło nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę”. – Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary! Módlcie się za Niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego – prosił.

Tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców odbyła się pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Jej punktem kulminacyjnym była Eucharystia, której przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W homilii porównał pielgrzymowanie do podróży do Nazaretu. Zaznaczył, że od Józefa, Maryi i Jezusa powinniśmy się uczyć szacunku dla rodziny i pracy.

Mężczyźni i młodzieńcy Górnego Śląska do Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej pielgrzymują w ostatnią niedzielę maja. Większość z nich do Piekar udaje się w zorganizowanych grupach z rodzimych parafii. Wielu pielgrzymuje też indywidualnie. Nie brakuje rowerzystów i tych, którzy do duchowej stolicy archidiecezji docierają komunikacją miejską lub prywatnymi samochodami. Analogiczna pielgrzymka stanowa  z udziałem kobiet odbywa się  w niedzielę po 15 sierpnia.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama