107,6 FM

Przytulne mieszkanie dla rodziny w dużym mieście. Tanio nie będzie, ale możesz je mieć

Postanowione – koniec z wynajmowaniem mieszkania. Chcesz zrobić wszystko, abyście ty i twoja rodzina mogli jak najszybciej być „na swoim”. Mimo że buzują w tobie endorfiny i masz ogromny zapał, miej też głowę na karku. Kupno mieszkania to poważna decyzja, zobowiązanie kredytowe na wiele lat, a niekiedy także długie poszukiwania własnego „M”. Jak je znaleźć? Podpowiadamy.

Twój portfel gra główną rolę

Masz odłożone pieniądze na wkład własny. Najlepiej, aby było to 20% ceny mieszkania, które kupisz. Udaj się do banku, powiedz, ile masz środków na zakup nieruchomości i poproś o ocenę zdolności kredytowej.

To, jak wysoki kredyt możesz dostać, zależy od kilku czynników. Liczą się:

  • twoje zarobki – jeżeli bierzesz kredyt z małżonką lub z małżonkiem, to bank weźmie pod uwagę także ich dochody. Im razem zarabiacie więcej, tym kredytodawca będzie skłonny udzielić wam większego kredytu;
  • twoje zobowiązania finansowe – masz raty na samochód? Spłacasz jeszcze zeszłoroczne wakacje w tropikach? To wszystko ma znaczenie dla twojego przyszłego kredytodawcy. Oblicza on, ile kosztuje utrzymanie gospodarstwa domowego i ile pieniędzy zostaje w portfelu, aby móc spłacać ratę;
  • sposób, w jaki zarabiasz pieniądze – szczególnie pożądanymi klientami banków są osoby mające umowę o pracę na czas nieokreślony. Taki kredytobiorca ma z perspektywy kredytodawcy stałe źródło dochodów, co minimalizuje ryzyko problemów ze spłatą kredytu. Również osoby zarabiające z tytułu umów o dzieło lub zlecenie nie są w beznadziejnej sytuacji. I im niektóre banki są skłonne udzielić kredytu hipotecznego – jednak na innych, mniej atrakcyjnych warunkach;
  • twoja historia kredytowa – w przeszłości udało ci się bez problemu i w terminie spłacać kredyty na samochód, meble i konsole? Bank na pewno doceni te informacje. Jest to dla niego sygnał, że poważnie podchodzisz do swoich zobowiązań finansowych i będziesz regularnie spłacać także kredyt hipoteczny. Nie masz też powodów do obaw, jeżeli twoja historia kredytowa jest zupełnie pusta. W innej sytuacji są ci, którym zdarzyło się choć małe potknięcie finansowe i płacenie karnych odsetek. Wzmianka o tym na pewno znajduje się w historii kredytowej. Niestety, nie ułatwia to otrzymania kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Jeżeli chcesz szybko porównać oferty, jakie mają dla ciebie banki, zerknij na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/katowice/.

Jak szukać wymarzonego mieszkania? Sposobów jest kilka

Wiesz już, ile maksymalnie może kosztować wybrane przez ciebie mieszkanie. Jednak powinna interesować cię także wysokość rat, które co miesiąc będą uszczuplać domowy budżet. Nawet jeśli możesz wziąć 400 tys. zł kredytu, to może będzie oznaczać on dla ciebie zbyt wysokie, comiesięczne wydatki.  Być może bardziej opłaca ci się płacić mniejsze raty, a gdy finanse na to pozwolą, nadpłacać kredyt. Nadpłata kredytu hipotecznego w Banku Pekao S.A., Santander czy mBank oraz w innych bankach to standardowa procedura dostępna dla wszystkich kredytobiorców.

Co zrobić, aby znaleźć mieszkanie, w którym cała rodzina będzie czuła się świetnie?

  • Dobrze zastanów się nad lokalizacją

Wolisz mieszkać w centrum czy chcesz wracać do domu położonego na spokojnych obrzeżach miasta? Liczy się dla ciebie bliskość parków i placów zabaw, czy raczej dobrych knajp i kin? Wybierając mieszkanie dla rodziny, szukaj takiego, spełniającego potrzeby zarówno dzieci, jak i dorosłych. Niech będzie dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, otoczone zielenią, ścieżkami rowerowymi i infrastrukturą – sklepami, szkołami, przedszkolami, aptekami i przychodniami.

  • Skorzystaj z usług pośrednika nieruchomości

Takiemu fachowcowi od rynku mieszkaniowego będzie trzeba zapłacić za jego usługi. Pobiera on prowizję naliczoną od ceny mieszkania. Jednak to on zajmie się zarówno szukaniem lokalu pod każdym względem spełniającego twoje oczekiwania, jak i załatwianiem wszystkich formalności dotyczących nieruchomości. Będzie to dla ciebie ogromne ułatwienie i oszczędność czasu.

  • Szukaj mieszkania na portalach ogłoszeniowych

W sieci znajdziesz portale przeznaczone do umieszczania ogłoszeń sprzedaży nieruchomości. Znajdują się tam setki ofert, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że są wśród nich i twoje wymarzone cztery kąty.

  • Daj ogłoszenie, że kupisz mieszkanie

Masz upatrzony konkretny zakątek miasta, a nawet ulicę, na której chcesz zamieszkać wraz z rodziną. Nie znalazłeś oferty sprzedaży mieszkania w tym rejonie? Nic straconego. Wydrukuj ogłoszenie i roznieś je po klatkach schodowych. Być może któryś z mieszkańców właśnie przymierza się do sprzedaży lokalu. Takie ogłoszenie możesz dać też w social mediach – umieść na swoim profilu informację, że kupisz mieszkanie i opisz, jakiej nieruchomości szukasz.

Rata, którą obliczy dla ciebie bank, może wydawać ci się dużym wydatkiem. Jednak taki sposób wydawania pieniędzy ma sens. Płacisz za mieszkanie, które jest twoją własnością. W miastach lokale są drogie, ale ich wynajem wcale nie jest tańszy. Dlatego pomyśl o tym, aby mieszkać, gdzie chcesz i jak chcesz – ułatwi ci to otrzymanie kredytu hipotecznego.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama