107,6 FM

PIT 36 - jak rozliczyć?

PIT-36 to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych formularzy podatkowych, ponieważ składają go między innymi osoby uzyskujące przychody z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W jaki sposób go zatem rozliczyć? Kogo dotyczy obowiązek złożenia PIT-36? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest PIT-36?

PIT 36 to zeznanie podatkowe, które jak wspomniano we wstępie jest jednym z najczęściej rozliczanych formularzy. W praktyce stanowi on bowiem zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu bądź poniesionej straty, przez osoby uzyskujące przychody opodatkowane według skali podatkowej (na zasadach ogólnych). Nie obowiązuje on zatem osób, które korzystają z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, według skali podatkowej, czy kartą podatkową.

Jak rozliczyć PIT-36?

Rozliczając PIT-36 należy pamiętać nie tylko o tym, by formularz został złożony w odpowiednim terminie, ale również o tym, by był rozliczony prawidłowo. W jaki sposób można zatem to zrobić? Otóż, istnieją dwa podstawowe sposoby, a mianowicie:

  • rozliczenie ręczne, w przypadku którego podatnik samodzielnie wypełnia papierowy formularz i oblicza należny podatek. Dla większości osób może być to trudne, ponieważ wymaga znajomości przepisów oraz umiejętności przeprowadzenia odpowiednich obliczeń;
  • skorzystanie z programu do rozliczania podatków, który jest dostępny na podatnik.info. Jest to zdecydowanie prostszy sposób, ponieważ program prowadzić krok po kroku, co sprawia, że swój PIT-36 są w stanie rozliczyć osoby, które na co dzień nie zajmują się podatkami.

PIT-36 - kogo dotyczy obowiązek złożenia?

PIT-36 to zeznanie, które według obowiązującego prawa podatkowego składają osoby, które:

  • prowadzą działalność gospodarczą - osoby uzyskujące przychody z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (12% lub 32% w zależności od dochodów);
  • doliczają straty z lat ubiegłych;
  • doliczają przychody osiągane przez małoletnie dzieci do własnych przychodów;
  • odliczają w składanej deklaracji podatek minimalny - od posiadanych środków trwałych;
  • uzyskują dochody z najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych - podatnicy, którzy nie wybrali ryczałtu ewidencjonowanego;
  • wykazują zryczałtowany podatek dochodowy, który nie został pobrany przez płatnika - np. emeryci uzyskujący dodatkowe wynagrodzenia od zakładu pracy, czy osoby uzyskujące wygrane w grach losowych;
  • prowadzą działalność niezarejestrowaną - z limitem przychodów w wysokości połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W jakim terminie należy rozliczyć PIT-36?

Składając zeznanie podatkowe PIT-36 istotne jest nie tylko to, by było ono rozliczone prawidłowo, ale również terminowo. Do kiedy należy zatem złożyć PIT-36? Otóż, w 2024 roku ostateczny termin przypada na 30 kwietnia, a niedotrzymanie obowiązku wiąże się z karami nakładanymi przez Urząd Skarbowy.

Podsumowując, należy stwierdzić, że PIT-36 to formularz, który rozliczają przede wszystkim przedsiębiorcy. Składając go warto skorzystać z programu komputerowego, który ułatwi i przyspieszy rozliczenie.

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama