107,6 FM

Czy opalanie się jest zdrowe?

O szkodliwości promieniowania UV napisano już tyle, że dałoby radę wypełnić niejedną internetową encyklopedię. Mimo to nie brak informacji o tym, że opalanie może przynosić korzyści. W takim razie: zdrowe, czy nie? Sprawdzamy, czy są inne plusy opalania, niż ładny wygląd.

Jakie są pozytywne efekty opalania się?

Czy opalanie jest zdrowe? Tak, opalanie się, oczywiście z umiarem i zachowaniem środków ostrożności, jest korzystne dla zdrowia. Można wskazać przynajmniej trzy obszary, w których widać plusy:

– Opalanie zmniejsza depresję. Nie znaczy to oczywiście, że można zaniechać terapii i odstawić leki antydepresyjne, niemniej przebywanie na słońcu warto potraktować jako dodatkowy, naturalny sposób na poprawę kondycji psychicznej. Długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje zwiększoną produkcję serotoniny, hormonu, który ma działanie uspokajające, wyciszające i poprawiające nastrój. Masz kiepski dzień? Wyjdź na balkon, taras lub do ogrodu!

– Opalanie sprzyja syntezowaniu witaminy D na skórze i wzrostowi jej poziomu w organizmie, dzięki czemu:

  • zostaje wzmocniony układ odpornościowy i lepiej radzimy sobie z jesiennymi infekcjami,

  • zostaje wzmocniony układ krążenia i serce,

  • lepiej radzimy sobie z odpowiedzią autoimmunologiczną na niektóre zagrożenia, np. nowotworami.

Nie oznacza to oczywiście, że lekarstwem na raka jest słońce, tak dobrze nie ma. Niemniej wysoki poziom witaminy D (wystarczy opalać się pół godziny dziennie, by go podnieść) zmniejsza ryzyko zachorowania.

– Opalanie pomaga wyregulować cykl dobowy i poprawia jakość snu – po zachodzie słońca stajemy się senni, a faza snu głębokiego wydłuża się.

Ponadto syntezowana przez słońce witamina D znacząco obniża ryzyko związane z przedwczesnym porodem. Jednak opalanie w ciąży obarczone jest odwrotnym ryzykiem, przegrzanie organizmu może przyspieszyć poród. Nie jest tajemnicą, że w upalne dni na porodówkach jest prawdziwy tłok.

Kiedy nie można się opalać?

To pytanie, które często trafia do internetowych wyszukiwarek, ma co najmniej dwa podłoża.

Po pierwsze – w jakich godzinach unikać słońca? Odpowiedź na to pytanie jest łatwa – najlepiej nie eksponować się na słońce między dziesiątą a piętnastą, czyli wtedy, gdy… na naszych nadbałtyckich plażach jest największy tłok.

Po drugie – przy jakich chorobach lub dolegliwościach nie można się opalać? Większość chorób skóry, łącznie z trądzikiem, wyklucza opalanie się. Na pewno powinny unikać słońca osoby dotknięte bielactwem, obciążone niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, uczulone na słońce.

Przy zażywaniu leków warto dokładnie wczytać się w ulotkę. Nawet popularne antybiotyki w kontakcie ze słońcem mogą okazać się nieprzyjazne.

Jak się bezpiecznie opalać?

Opalanie to prosta droga do przegrzania organizmu, trzeba więc pamiętać o regularnym nawadnianiu się, by nie zaburzyć zdolności do termoregulacji. Długotrwałe przebywanie na słońcu to także konieczność stosowania kremów z filtrem UV. Dla ochrony głowy warto zakrywać ją kapeluszem lub czapką. Opalanie twarzy nie jest polecane ze względu na szybkie starzenie się skóry, szczególnie w okolicach oczu.

Warto też pamiętać, że leżenie na plaży sprzyja zasypianiu, co w słoneczny dzień może być bardzo niebezpieczne. Zdecydowanie zdrowiej będzie opalać się w ruchu.

Artykuł sponsorowany (whp)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama