107,6 FM

Zasłużeni dla misji i ewangelizacji

Maria Kryś z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy znalazła się wśród laureatów medalu "Benemerenti in Opere Evangelizationis".

Ogólnopolska gala medalu odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Rozpoczęła ją Msza św. sprawowana w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Nagrodzona Maria Kryś jest zelatorką Koła Przyjaciół Misji w parafii NMP Wspomożenia Wiernych, którego zadaniem jest pomoc modlitewna i materialna dla misji i misjonarzy. Wspólnota powstała w 1993 roku w oparciu o Prokurę Misyjną Misjonarzy OMI. Następnie dołączyła do Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji gliwickiej. W każdy pierwszy piątek miesiąca organizuje spotkania modlitewne i Eucharystię w intencji misji świętych i misjonarzy. Członkowie koła biorą udział w dniach skupienia oraz spotkaniach rejonowych oblackich i Papieskich Dzieł Misyjnych, a także w czuwaniach w Częstochowie.

Maria Kryś zaprasza na spotkania misjonarzy, którzy opowiadają o swojej posłudze w różnych krajach świata. Misjom i misjonarzom pomaga też materialnie, przekazując ofiary oraz różańce, szaty liturgiczne, rzeźbione krzyże, wykonane przez członka wspólnoty. Organizuje także kiermasze własnych wyrobów (stroiki, palmy), z których dochód przeznaczany jest na misje. W to dzieło włącza się cała parafia. Koło kontynuuje także akcję grosiki dla Afryki i organizuje Kolędników Misyjnych. Członkowie wspólnoty zbierają makulaturę oraz zużyte znaczki i okulary, które przekazują werbistom. Przez 30 lat działalności misjonarze podarowali kołu wiele pamiątek i eksponatów z różnych kontynentów i z tych pamiątek stworzono misyjne muzeum w domu parafialnym.

Medal "Benemerenti in Opere Evangelizationis" przyznawany jest przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. W tym roku kapituła pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża podjęła decyzję o przyznaniu medalu 15 osobom i instytucjom, wybitnie zasłużonym na polu misyjnym. Są to: diecezja tarnowska, bp Jerzy Mazur SVD, o. Krzysztof Ziarnowski SVD (wyróżnienia specjalne), Maria Kryś, karmelitanka s. Zygmunta Kaszuba, służebniczka s. Aniela Banaś (kategoria Zasłużeni dla dzieła ewangelizacji), Magdalena Kołtyś, Duchowy Patronat Misyjny Księży Sercanów, ks. Jerzy Piluś (kategoria Pomoc duchowa i modlitewna), Wacław Bajer, Komitet Pomocy Polskim Misjom z Ottawy, Lucyna i Maciej Heimowscy (kategoria Pomoc materialna), wydawnictwo Jedność z Kielc, czasopismo "Echo z Afryki" oraz przemyskie Radio Fara (kategoria Media).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama