107,6 FM

Esperal – skuteczny sposób na powstrzymanie się od picia

Choroba alkoholowa stanowi istotny problem społeczny. Dotyka osób w różnym wieku, niezależnie od płci, wykształcenia czy statusu materialnego. Jak każdy nałóg, alkoholizm szkodzi zdrowiu. Nadmierne i długotrwałe spożywanie etanolu powoduje patologiczne zmiany w funkcjonowaniu wielu narządów wewnętrznych i układów człowieka. Upośledza pracę wątroby, nerek, serca, żołądka, trzustki oraz – oczywiście – mózgu. Odstawienie używki nie należy do najłatwiejszych. W celu przerwania ciągu alkoholowego i rozpoczęcia walki z nałogiem uzależnieni korzystają zatem najczęściej z pomocy oferowanej im przez specjalistów. Jedną z metod wspierających uzależnionych w drodze do abstynencji jest Esperal. To farmakologiczny środek wspomagający leczenie alkoholizmu, którego stosowanie wzbudza u pacjentów awersję do alkoholu, skutecznie zniechęcając ich do picia. Wiąże się to z reakcją organizmu na potencjalne połączenie wszywki z etanolem.

Podczas stosowania terapii wykorzystującej Esperal nałogowcy powstrzymują się przed spożywaniem alkoholu etylowego w obawie przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zawarty w leku organiczny związek chemiczny powoduje upośledzenie prawidłowego przebiegu procesu trawienia alkoholu w wątrobie „zaszytego” nałogowca. W czasie działania wszywki metabolizm alkoholu jest zaburzony, a próby jej przepicia kończą się wystąpieniem objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Ponieważ lek ma formę jałowych tabletek implementowanych podskórnie do organizmu, uwalnia się do krwiobiegu stopniowo, ale stale. W związku z tym skuteczność wszywki alkoholowej oceniana jest wysoko – powstrzymuje osobę uzależnioną przed spożywaniem alkoholu nawet przez 12 miesięcy.

Jak działa Esperal?

Reakcja disulfiramowa stanowi odpowiedź organizmu „zaszytego” uzależnionego na próbę połączenia Esperalu z jakąkolwiek dawką alkoholu etylowego. Wystarczy bowiem, że podczas terapii sięgnie on nie tylko po napoje alkoholowe, a więc czysty etanol. Również jego pochodne lub produkty zawierające choćby śladową jego ilość mogą spowodować reakcję. Stosując wszywkę jako terapię awersyjną, należy zatem uważać na słodycze z alkoholem, wystrzegać się używania kosmetyków na bazie alkoholu, płynów do higieny jamy ustnej, a nawet octu. Wszystkie z tych produktów mogą bowiem przyczynić się do uaktywnienia substancji czynnej Esperalu, którą jest disulfiram.

Disulfiram blokuje w organizmie pacjenta wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. Jest to bardzo ważny enzym wątrobowy, potrzebny do trawienia alkoholu. Przy jego udziale toksyny stanowiące metabolity alkoholu przekształcane są w nieszkodliwe substancje, neutralne dla organizmu człowieka. Gdy w wątrobie brakuje tego enzymu, do krwiobiegu chorego dostaje się skumulowane stężenie aldehydu octowego – półproduktu metabolizmu etanolu. To substancja toksyczna, odpowiedzialna za nieprzyjemne objawy zatrucia, które odczuwa nałogowiec po próbie przepicia wszywki alkoholowej.

Czego obawiają się „zaszyci” nałogowcy?

Osoby korzystające z terapii awersyjnej obawiają się nieprzyjemnych dolegliwości psychosomatycznych. Dotyczą one zatem zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej zdrowia „zaszytego” pacjenta. Pierwsze objawy niepożądanej reakcji disulfiramowej pojawiają się zazwyczaj już kilkanaście minut po spożyciu pierwszej dawki etanolu i jej połączeniu z Esperalem. Choć początkowo przypominają zatrucie alkoholowe, mogą trwać godzinami, wyniszczając i wyczerpując organizm pacjenta. Przyczyniają się do powstawania schorzeń przewlekłych, a nawet stanów nagłego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Do najczęściej wymienianych dolegliwości, z jakimi mogą zmagać się chorzy, którzy wbrew zaleceniom spożyją alkohol podczas terapii wszywką, wymienia się: bóle głowy, wymioty, nudności, przyspieszone bicie serca, nieuzasadniony lęk, omamy, halucynacje, a nawet napady drgawek. Ze względów bezpieczeństwa podczas stosowania metod awersyjnych należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich i powstrzymać się przed spożywaniem alkoholu etylowego w jakiejkolwiek dawce i postaci.

esperal Kraków

Jak wygląda zabieg wszycia wszywki alkoholowej?

Zabieg wszycia Esperalu do wnętrza organizmu człowieka jest szybki i mało inwazyjny. Trwa krótko, około 30 minut, a poprzedzony jest dokładnym przygotowaniem chorego do rozpoczęcia procedury medycznej. Skórę zlokalizowaną w obszarze pola operacyjnego oczyszcza się, dezynfekuje i znieczula miejscowo. Chirurg wykonuje następnie niewielkie cięcie skalpelem. Zwykle umiejscowione jest ono tuż nad pośladkiem. Operator musi bowiem dostać się pod powięź mięśnia pośladkowego. Tam, w wypreparowanej kieszonce, umieszcza odpowiednio wyliczoną dawkę Esperalu. Zwykle jest to kilka tabletek, a ich ilość zależy głównie od wagi pacjenta oraz stopnia jego uzależnienia.

Brzegi powstałej rany lekarz zbliża się do siebie i zszywa nićmi chirurgicznymi. Zazwyczaj stosuje się szwy nierozpuszczalne, które należy usunąć po upływie dwóch tygodni od zabiegu. Usunięcie wszywki alkoholowej możliwe jest wyłącznie podczas ponownego zabiegu chirurgicznego. Procedurę medyczną można powtarzać. Skuteczność raz wszytego Esperalu sięga nawet 12 miesięcy. Wiele zależy jednak od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta i jego wyjściowego stanu zdrowia.

Zastanawiasz się nad tym, gdzie bezpiecznie wszyć Esperal? Kraków oferuje opiekę wykwalifikowanych specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic. Sprawdź szczegóły usługi i umów się na zabieg https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Esperal a bezpieczeństwo zabiegu

Tabletki z Esperalem implementuje się podskórnie do organizmu pacjenta. W związku z tym zastosowanie tej terapii wymaga wykonania interwencji chirurgicznej. Przed zabiegiem chory zostaje poddany konsultacji medycznej. Podczas niej określa się istnienie wskazań do wykonania „zaszycia”. Najczęściej zabieg wykonuje się wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie przerwać swojego ciągu alkoholowego lub chce wzmocnić efekty dotychczasowej terapii uzależnienia. Ze względów bezpieczeństwa Esperalu nie wszywa się osobom, które spożywały alkohol etylowy w ciągu ostatnich 24 godzin przed zabiegiem. Pacjent musi być całkowicie trzeźwy, a w jego organizmie nie może być nawet śladowych ilości etanolu. Zabieg nie jest wskazany również dla chorych uczulonych na składniki leku. Jeżeli pacjent zmaga się z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, stwierdzono u niego zaburzenia psychiczne lub próby samobójcze w wywiadach, również nie może zostać zakwalifikowany do wszycia wszywki.

Cena zabiegu

Zależnie od wybranej opcji pakietowej, w Centrum Medycznym Galmedic pacjent może skorzystać z zabiegu wszycia wszywki alkoholowej w cenie od 650 do 2100 złotych. Najtańszy jest podstawowy pakiet zawierający konsultację. Pakiet PLUS kosztuje w placówce 850 złotych, a pakiet MAX – 2100 zł ze względu na połączenie wszywki alkoholowej z 12-godzinną detoksykacją organizmu chorego. W Centrum Medycznym Galmedic istnieje ponadto możliwość wykonania dodatkowej konsultacji lekarskiej (200 zł).

Aby leczenie alkoholizmu ze wspomagającym działaniem Esperalu było skuteczne, w Centrum Medycznym Galmedic proponuje się pacjentom również inne elementy kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Mowa przede wszystkim o odtruciu alkoholowym i psychoterapii. Należy bowiem pamiętać, że sama wszywka nie leczy choroby alkoholowej, ale jest dobrym wsparciem procesu terapeutycznego oraz silnym motywatorem do zachowania trzeźwości.

Artykuł zewnętrzny (km)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama