107,6 FM

Wilno: Rozpoczyna się odpust Matki Bożej Ostrobramskiej

Dziś rozpoczyna się w Wilnie jedna z najważniejszych uroczystości religijnych na Litwie – odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia. Msza inaugurująca uroczystości odpustowe, które potrwają cały tydzień, będzie odprawiona 12 listopada o godz. 13.00 (12.00 czasu polskiego) i transmitowana przez TVP Wilno i portale internetowe.

Mimo że święto Matki Bożej Ostrobramskiej przypada 16 listopada, to tradycyjnie odpust jest obchodzony przez cały tydzień. W tym roku potrwa od niedzieli 12 do 19 listopada, a jednym z głównych tematów rozważań będzie 30. rocznica wizyty na Litwie papieża Jana Pawła II (w roku 1993). Papież wskazał wówczas Ostrą Bramę jako szczególne miejsce spotkania z Matką Chrystusa i Matką Kościoła oraz jako miejsce jedności wiernych całego kraju.

W czasie odpustu do kościoła św. Teresy i kaplicy Ostrobramskiej na tzw. Opieki przychodzą licznie pielgrzymi, zarówno z Litwy jak i z zagranicy.

Odpust ma swój stały program, w którym co roku odprawia się Msze święte w kilku językach; oprócz codziennych w języku litewskim i polskim, także każdego dnia o godz. 17.00 – w różnych językach europejskich: kolejno – w poniedziałek w języku niemieckim, w następnych dniach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i rosyjskim. Od kilku lat w czasie odpustu w sobotę jest odprawiana Eucharystia w intencji Białorusi.

Polska społeczność Wilna przychodzi, poza Eucharystią, zwłaszcza na nabożeństwa w języku polskim: Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny o godz. 8.00 rano i różaniec o 16.00. W sobotę 18 listopada zaplanowano nocną adorację Najświętszego Sakramentu w Ostrej Bramie.

Na Msze święte parafia św. Teresy, do której należy kaplica Ostrobramska, zaprasza każdego dnia inne grupy zawodowe i stanowe, a opiece Matki Miłosierdzia polecane są szczególne intencje – za uchodźców i migrantów, uczniów i nauczycieli, chorych, pracowników służby zdrowia, rzemieślników i rolników, pracowników mediów, policji i służb mundurowych, polityków.

„Wierzymy, że tegoroczne Opieki przyczynią się do większej jedności, szacunku i troski o siebie nawzajem w naszym społeczeństwie” –informuje parafia.

Msza święta na rozpoczęcie odpustu w niedzielę 12 listopada o godz. 13.00 (o godz. 12.00 czasu polskiego) będzie transmitowana przez TVP Wilno (wilno.tvp.pl). Pozostałe transmisje z kaplicy Ostrobramskiej i kościoła św. Teresy można śledzić w Internecie (z uwzględnieniem godzinnego przesunięcia czasu) na antenie Radia „Znad Wilii“ (103,8 FM), na stronach: https://ausrosvartai.lt/pl/strona-glowna/ i www.wilnoteka.lt

Odpust zakończy się w niedzielę 19 listopada Mszą świętą w intencji Litwy celebrowaną w kaplicy Ostrobramskiej przy otwartym oknie przez litewski Episkopat i zaproszonych gości z zagranicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama