107,6 FM

Bp Wodarczyk: wiara mędrców nie została zachwiana widokiem dziecka

– Wiara mędrców nie została zachwiana widokiem dziecka – powiedział bp Adam Wodarczyk w homilii podczas Mszy sprawowanej w Uroczystość Objawienia Pańskiego w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Stwierdził, że w uroczystości Objawienia Pańskiego „tajemnica narodzin Syna Bożego w Betlejem wyłania się z ukrycia”. – Do tej pory niewiele osób było w nią zaangażowanych: Maryja, Józef i pasterze. Większości ludzi nie została jeszcze ujawniona ta wielka sprawa, która wydarzyła się na ziemi. Tylko aniołowie w niebie wiedzieli o tym i chwalili Boga za Jego miłość i łaskę okazaną ludziom – podkreślił bp Wodarczyk.

Tłumaczył, że mędrcy ze Wschodu posiadali „wiedzę i doświadczenie w obserwowaniu nieba (…); byli w stanie poprawnie zinterpretować znak”. – Nie szczędząc czasu, pieniędzy ani wysiłku (…) wyruszyli ze swoją świtą w kierunku Jerozolimy. Tam mieli nadzieję znaleźć nowo narodzonego króla żydowskiego – mówił hierarcha. – Imponująca jest wiara mędrców. Nie mieli pewności, że znajdą obiecanego Mesjasza, ale pozwolili się prowadzić przez gwiazdę jako zewnętrzny znak i przez łaskę Bożą w ich sercach, która pobudzała nadzieję – kontynuował. Podkreślił, że „nie dali się zaślepić wspaniałości na dworze Heroda, ale szli dalej, aż znaleźli ubogie dziecko w żłobie”. – Ich wiara nie została zachwiana widokiem dziecka, ale uklękli i oddali cześć Bogu i Królowi, który leżał przed nimi. Przynieśli Mu najcenniejsze dary, jakie mieli: złoto dla króla, kadzidło dla prawdziwego Boga i mirrę jako symbol Jego człowieczeństwa i zapowiedź Jego męki – dodał bp Wodarczyk.

Zastanawiał się również czego możemy uczyć się od przybyszów ze Wschodu? – Mędrcy mogą nas zachęcić, abyśmy nigdy nie zapominali o szukaniu Jezusa w różnych zamętach życiowych. Pokazują nam, że my również powinniśmy podążać za gwiazdą, która rozbłyska w naszym sumieniu. Ważne jest, aby poszukiwać i mocno trzymać się prawdy o Bogu i Mesjaszu. Ważne jest, aby oddawać cześć naszemu Królowi i Bogu, gdziekolwiek się znajdujemy – wyjaśnił.

Wskazał, że Jezus Chrystus – Wcielony Syn Boży – „w sposób szczególny obecny jest w swoim Słowie i sakramentach: W Eucharystii spotykamy Go jako prawdziwego Człowieka i Boga”.

Bp Wodarczyk zachęcił, by na wzór mędrców, oddać chwałę Bogu padając na kolana przed Dzieciątkiem Jezus. – Oddajmy nasze życie Jezusowi ze wszystkim, co mamy i kim jesteśmy. On przyjmie również nasze dary, jeśli są ofiarowane z serca. Zostaniemy wówczas obsypani bogatymi darami miłości Bożej, która została nam objawiona w tym Dziecięciu – podkreślił.

Po zakończeniu liturgii spod katowickiej katedry wyruszył Orszak Trzech Króli. Jego zwieńczeniem był koncert zespołu Małe TGD pod Spodkiem. Uczestnikom przemarszu towarzyszył abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. Podziękował on organizatorom Orszaku za przygotowanie orszaku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy