107,6 FM

Piekary Śląskie. Otwarcie nowego Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego "Nazaret"

W Piekarach Śląskich odbyło się poświęcenie Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego Nazaret. Jego otwarcie poprzedziła Msza sprawowana w kaplicy św. Rodziny. Liturgii przewodniczył abp Adrian Galbas, homilię wygłosił abp senior Wiktor Skworc.

W słowie na zakończenie Mszy świętej abp Adrian Galbas powiedział, że chciałby, aby Dom rekolekcyjno-pielgrzymkowy Nazaret był „prawdziwą szkołą Ewangelii”. – By to wszystko, co tu się będzie działo: rekolekcje, spotkania formacyjne, dni skupienia, warsztaty, wykłady, itd. przybliżało do Ewangelii i napełniało jej duchem, by dawało siłę do codziennego życia Ewangelią – mówił.

– Mam także nadzieję, że to miejsce przyczyni się jeszcze bardziej do rozsławienia sanktuarium piekarskiego. „Nazaret”, zlokalizowany między piekarską bazyliką a kalwarią, serdecznie zaprasza w swe gościnne i eleganckie progi tak pielgrzymów, jak i turystów. Teraz będziemy mogli zatrzymać się tu na dłużej, i to w bardzo dobrych warunkach, aby medytować Mękę Chrystusa i wierną postawę Maryi, Matki sprawiedliwości i Miłości społecznej – podkreślił metropolita katowicki.

Homilię wygłosił arcybiskup-senior Wiktor Skworc, który życzył: Marcin Iciek / Radio eM

Dodał, że bezpośrednią troskę o „Nazaret” podejmie archidiecezjalna Caritas. Jednocześnie podziękował tym, którzy przyczynili się do jego powstania. Wyraził wdzięczność wszystkim diecezjanom za modlitwę oraz pomoc materialną przy jego budowie. Szczególne podziękowanie złożył na ręce abp. seniora Wiktora Skworca, któremu „bardzo zależało na powstaniu tego miejsca i który bardzo angażował się  w jego budowę”.

Budowę ośrodka „Nazaret” rozpoczęto w 2015 roku decyzją metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Na miejsce powstania budynku wybrano przylegający do starego domu obszerny ogród, a także niezagospodarowaną dotąd część piekarskiej kalwarii. Podczas pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców w maju 2015 roku teren pod budowę „Nazaretu”, poświęcił bp Wiktor Skworc. Rok później kardynałowie i biskupi polscy na czele z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem podpisali akt erekcyjny budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego.

W nowym ośrodku jest 108 miejsc noclegowych, sala konferencyjna, jadalnia, część restauracyjna jadalni, sala telewizyjna z funkcją kawiarni, sala rekreacyjna oraz przestronne zaplecze gospodarcze.

Proboszcz piekarskiej bazyliki ks. Mirosław Godziek o pielgrzymach: Marcin Iciek / Radio eM

Sercem domu jest kaplica św. Rodziny. W ołtarzu głównym umieszczony został fragment skały z domu Maryi i Józefa z Nazaretu. Został on poświęcony przez papieża Franciszka w kwietniu 2015 roku w Rzymie. Poza tym znalazł się tam również obraz Matki Bożej Piekarskiej. W roku 2015 ogłoszonym Rokiem Życia Konsekrowanego peregrynował on po klasztorach żeńskich i męskich Archidiecezji Katowickiej. Docelowo był on przeznaczony dla otwartego dziś domu "Nazaret".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama