107,6 FM

Tarnowskie Góry. Szyb Staszic zyska drugie życie

Województwo Śląskie i Tarnowskie Góry utworzą wspólnie nową instytucję kultury. Będzie się ona mieściła w Szybie Staszic, który wraz ze stacją wodociągową o tej samej nazwie przez wiele lat zaopatrywał dużą część aglomeracji śląskiej w wodę.

Szyb Staszic w Tarnowskich Górach zyska drugie życie. Władze województwa, miasta oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podpisały porozumienie o utworzeniu tam nowej instytucji kultury. Szyb wraz z przyległą stacją wodociągową ma się stać żywym świadectwem rozwoju techniki w XIX wieku i wehikułem czasu dla turystów. - Mówi Zbigniew Pawlak, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej:

Pod ziemią będzie można tam zobaczyć oryginalne maszyny parowe z XIX wieku oraz używane do niedawna studnie artezyjskie. - Mówi burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech:

Inwestycja zakłada zabezpieczenie terenu wraz z korytarzami podziemnymi, budowę dróg dojazdowych, parkingu i zaplecza technicznego. Otwarcie Szybu Staszic dla turystów to kwestia co najmniej kilku następnych lat.

Przez najbliższe lata miasto i województwo będzie płacić na rzecz instytucji po 1,5 miliona złotych rocznie. Finansowy wkład w Szyb Staszic zapowiedziało również Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy