107,6 FM

Śląskie. Pięcioro mieszkańców domu w Łaziskach Górnych trafiło do szpitala z objawami podtrucia czadem

Pięcioro mieszkańców jednego z domów w Łaziskach Górnych zostało zabranych minionej nocy do szpitala z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Wszyscy byli przytomni – przekazały w sobotę rano służby kryzysowe wojewody śląskiego. Wśród poszkodowanych jest troje dzieci.

Informację o podejrzeniu zatrucia czadem w budynku przy ul. Kwiatowej w Łaziskach Górnych służby otrzymały przed północą – podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK). Dyżurny śląskiej straży pożarnej w rozmowie z PAP doprecyzował, że chodzi o dom jednorodzinny.

„W budynku przebywało ośmiu mieszkańców (siedem osób ewakuowano, jedna osoba niepełnosprawna, dozorowana przez ratownika). Pomiar atmosfery w budynku na parterze wykazał 70 ppm. W wyniku zdarzenia piec osób zostało poszkodowanych w tym troje dzieci. Wszystkie osoby przytomne, zabrane do szpitala. O godz. 00.43 zakończono działania na miejscu zdarzenia” – opisywało w porannym raporcie WCZK.

Po interwencji strażacy zakazali korzystania z używanego w tym domu pieca do czasu przeprowadzenia jego przeglądu oraz przeglądu przewodów kominowych.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia czadem są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama