107,6 FM

Janusz Michałek: Europejski Kongres Gospodarczy stał się już światową marką

- Europejski Kongres Gospodarczy stał się już światową marką – mówił w Radiu eM prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dr Janusz Michałek.

Janusz Michałek: Europejski Kongres Gospodarczy stał się już światową marką
Radio eM

Z naszym porannym gościem rozmawialiśmy o nadchodzącym XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym. Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pytaliśmy, co wynika ze spotkań reprezentantów świata biznesu, nauki i polityki. - To możliwość porozmawiania w kuluarach i „przegadania” wielu tematów z inwestorami i ambasadorami. Z jednej strony przed nami transformacja społeczna, energetyczna, przemysłowa. Ale z drugiej strony możliwość, by zagospodarować kadrę, która dziś pracuje w przemyśle ciężkim w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny i walczyć o najlepsze projekty światowe – mówił Janusz Michałek.

Pytaliśmy również o to, czy w naszym regionie udaje się utrzymywać miejsca pracy. - W tamtym roku udało się przekroczyć liczbę 100 tys. utworzonych i utrzymanych miejsc pracy. Patrząc na wartości bezwzględne, udaje nam się utrzymywać tę wartość – mówił Janusz Michałek. Jak dodał, przed regionem wielkie wyzwania, zwłaszcza w sektorze automotive. - Znamy medialne informacje dotyczące jednego z dużych zakładów grupy Stellantis w Bielsku-Białej i zwolnienia kilkuset ludzi. Wspólnie z prezydentem miasta, stroną społeczną, instytucjami regionalnymi oraz rządowymi tworzymy Bielski Obszar Gospodarczy i szukamy alternatywy, by wykorzystać tamten potencjał – mówił gość Radia eM.

« 1 »