107,6 FM

Piekary Śląskie. 25. rocznica beatyfikacji męczenników II wojny światowej – ks. Emila Szramka i ks. Józefa Czempiela

W Domu Rekolekcyjno-pielgrzymkowym „Nazaret” w Piekarach Śląskich odbyła się konferencja ‘Błogosławieni męczennicy ks. Emil Szramek i ks. Józef Czempiel – „żołnierze wielkiej sprawy Bożej”. W 25. rocznicę beatyfikacji’. Życie i dzieło wybitnych śląskich duchownych przybliżył ks. prof. Damian Bednarski.

Wskazał na punkty wspólne łączące obu błogosławionych; począwszy od starannego wychowania rodzinnego poprzez miłość do Polski aż po wytrwałość w wierze do końca – do męczeńskiej śmierci w KL Dachau w 1942 roku. – Bóg zwyciężył w ich męczeństwie – mówił ks. Bednarski podkreślając ich ogromne zaangażowanie w posługę  duszpasterską, działalność społeczną i propolską. Zaznaczył, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku duchowni wspólnie opublikowali książkę „Prawo do języka ojczystego w świetle nauki chrześcijańskiej”. Bronili w niej prawa do używania języka polskiego w duszpasterstwie śląskim.

Co ciekawe, obaj duchowni już jako proboszczowie posługiwali w parafiach maryjnych; ks.  Emil Szramek w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, a ks.  Józef Czempiel  w Parafii  Wniebowzięcia NMP w Hajdukach (Chorzów Batory). Zginęli męczeńską śmiercią w roku 1942.

Ks. Bednarski przypomniał, że proces beatyfikacyjny śląskich duchownych rozpoczął się w 1988 roku. W  poczet błogosławionych w grupie 108 męczenników II wojny światowej włączył  ich 13 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł  II.  W homilii podczas liturgii sprawowanej w Warszawie papież  stwierdził: „świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszych czasach oddali życie dla Chrystusa, aby posiąść je na wieki w Jego chwale. Jest to zwycięstwo szczególne, bo dzielą je duchowni i świeccy, młodzi i starzy, ludzie różnego pochodzenia i stanu”.

Piekary Śląskie. 25. rocznica beatyfikacji męczenników II wojny światowej – ks. Emila Szramka i ks. Józefa Czempiela   Konferencja w Domu "Nazaret" w Piekarach Śląskich w 25. rocznicę beatyfikacji ks. Józefa Czempiela i ks. Emila Szramka Rafał Skitek / Radio eM

Podczas spotkania proboszczowie parafii, w których posługiwali męczennicy podzielili się świadectwem wiary i zawierzenia życia błogosławionym męczennikom. – Z ks. Emilem Szramkiem wiążą mnie bardzo osobiste więzy – mówił ks. Suchoń, proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia  NMP w  Katowicach. –  To co najbardziej mnie z nim połączyło to przede wszystkim śmiertelna choroba (złośliwy czerniak z przerzutami) jaka przyszła na mnie w 55. roku życia.  Dokładnie w tym wieku ks. Szramek został zamordowany w Dachau. Tak sobie siedziałem wieczorami w mieszkaniu, w którym wcześniej mieszkał ks. Szramek i rozmawiałem z nim. Mówię  mu: „słuchaj, Emil, mieszkam w tym samym pokoju, w którym ty mieszkałeś. Chodzę codziennie po tej samej posadzce kościoła mariackiego po której ty chodziłeś; podejmuję wszystkie twoje dzieła; prawdopodobnie mało kto się do ciebie modli, to przynajmniej mnie wysłuchaj – opowiadał ks.  Suchoń. – Wzbudził się we mnie wówczas  tak silny akt wiary, jakiego nigdy wcześniej nigdy wcześniej nie doświadczyłem; taka pewność, że on mnie nie opuści. I żyję do dziś,  chociaż lekarze  dawali mi tylko 15 miesięcy życia – dodał duchowny.

Konferencja poprzedziła Msza w Bazylice NMP i św. Bartłomieja. Pomysłodawcą spotkania był ks. Mateusz Grzonka, wikariusz Parafii NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śl.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy