Chodzi o główne połączenie Katowic wiodące na południe - w stronę, Tychów, Bielska-Białej, Zwardonia, Cieszyna, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza oraz kolejowych przejść granicznych w Zebrzydowicach i Chałupkach.
"Prace, które rozpoczniemy od 6 maja, związane są z poszerzeniem torowiska pod przyszłe cztery tory oraz wzmocnieniem nasypu na odcinku od Brynowa do Ligoty" - napisano w informacji.
"Konieczne jest rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy nowych obiektów inżynieryjnych, co wymaga usunięcia obecnych konstrukcji przyczółków i ich fundamentów znajdujących się pod czynnym torem" - wyjaśniły PLK.
Zarządca kolejowej infrastruktury wskazał, że ograniczenie przepustowości tej kluczowej linii do jednego toru przełoży się na ograniczenia w ruchu pociągów. Zmiany dotkną przede wszystkim regionalnego przewoźnika.
Spośród połączeń dalekobieżnych do i z Gliwic zamiast Bielska-Białej pojadą od wtorku pociągi PKP Intercity „Daszyński” (do Białegostoku) i „Korfanty” (do Warszawy Wschodniej).
Spośród połączeń Kolei Śląskich ogółem 16 pociągów zostanie odwołanych na odcinku Tychy – Katowice, a 10 pociągów odwołanych na odcinku Katowice Ligota – Katowice. 14 pociągów KŚ zostanie skierowanych na trasie Katowice – Katowice Ligota objazdem przez Hajduki.
Prace między Brynowem i Ligotą już trwają, m.in. w marcu zamknięto przystanek w Brynowie, który zostanie zlikwidowany i przeniesiony bliżej centrum miasta. Poszerzenie LK139 w tym miejscu jest kolejną częścią realizacji kluczowego zamówienia w ramach przebudowy połączenia od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach.
Na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zakładana jest rozbudowa linii kolejowych do co najmniej czterech torów – pod kątem oddzielenia ruchu aglomeracyjnego i tworzenia Kolei Metropolitalnej.
Podpisany w kwietniu 2024 r. kontrakt PLK z konsorcjum Torpol-Intop na 4,184 mld zł brutto (ok. 3,4 mld zł netto) obejmuje m.in. rozbudowę połączenia Katowice Szopienice Południowe - Katowice - Katowice Piotrowice, przebudowę głównej stacji Katowice, remonty kilku istniejących przystanków z budową trzech nowych, a także odbudowę całej infrastruktury inżynieryjnej, w tym wiaduktów kolejowych.
Pierwotnie sygnalizowana perspektywa realizacji wszystkich prac na katowickim węźle to 2028 r. Do tego czasu ruch pociągów przez Katowice jest w różny sposób ograniczany; ograniczenia są też w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej (m.in. od września 2024 r. zamykane są na czas rozbiórki i odbudowy kolejne wiadukty w mieście; łącznie ma to dotyczyć 14 obiektów).(PAP)
mtb/ lm/