107,6 FM

 • teolog
  22.11.2018 15:55
  I co z tego, skoro wybitnych polskich teologów jak na lekarstwo? Nawet w ateistycznej Francji znajdziemy więcej wartościowych publikacji teologicznych, niż w Polsce. Sam kończyłem studia teologiczne 10 lat temu, poziom nauczania teologii w Polsce jest przerażająco niski.
  • Ilona
   22.11.2018 20:17
   Powyższy tekst jest o ilości, a nie o jakości. Ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Co do poziomu nauczania, to wydaje mi się, że ciężko to stwierdzić, jeżeli nie ma się porównania. Pozdrawiam.
   • GOSC
    22.11.2018 21:14
    Łatwo porównać poziom patrząc chociażby na jakość publikacji krajowych i zagranicznych. Nie jest też dużym problemem porównanie programów nauczania. Wielu Polaków studiuje teologię w Niemczech, czy Włoszech i odwiedzają nasze wydziały teologiczne. Niestety wypadamy blado.
    doceń 0
    0
 • velario
  23.11.2018 03:19
  Jest wiele słabości polskiej teologii: mówienie głosem Magisterium, brak odważnych debat teologicznych, zbytnie przeintelektualizowanie i zbyt słaby związek z duchowością, za małe ubiblijnienie, brak odniesień do rzeczywistych problemów, z którymi zmagają się ludzie, ignorowanie „zmysłu wiary” wierzących, klerykalizacja teologii, wątłość dialogu z kulturą (to tylko te, na które wskazał swego czasu o. Andrzej A. Napiórkowski, profesor UPJP II w Krakowie - wywiad jest dostępny na stronie skalka.paulini.pl)
  • gosc11
   23.11.2018 08:46
   Racja, polska teologia sprowadza się niestety jedynie do powtarzania obowiązującej linii, a każda dyskusja wybiegająca poza schemat jest duszona w zarodku. Pamiętam ze studiów, jak wykładowca mówił, że używanie rozumu i metod naukowych w teologii ma prowadzić jedynie do potwierdzania Magisterium, kompletnie ignorując fakt, że to teologia kształtuje doktrynę, a nie na odwrót. W efekcie mamy kółko wzajemnej adoracji, bez żadnego ośrodka rozwoju myśli.
   doceń 1
 • Swd
  23.11.2018 04:34
  A co sądzicie o Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie? Byłam tam niedawno, ale zraziło mnie podejście Pań w Dziekanacie. Dziwne...
  doceń 0
 • Wiktoria
  23.11.2018 10:46
  Oj tam. Wszak u nas obecnie dominuje tzw. polska teologia narodu. Jedynie słuszna linia. :)
  doceń 2
 • Joanna
  25.11.2018 14:00
  Nie wiem czy ta ilość jest duża czy nie, nie wiem jaki jest poziom nauczania, ale wydaje mi się że w Polsce jest wielu ludzi, którzy interesują się teologią, historią Kościoła ogólnie sprawami wiary od takiej bardziej intelektualnej strony. Czasem jak czytam komentarze artykułów na gosc.pl, dyskusje na Facebooku itp., jestem pod wrażeniem zaangażowania ludzi w pogłębianie swojej wiedzy i wiary. Pozdrawiam wszystkich!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy