107,6 FM

 • Spoko
  22.05.2019 10:39
  "Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać" - po czym z artykułu wynika, że rozwiązanie polega na mnożeniu "papierków".
  doceń 13
 • tomaszl
  22.05.2019 10:59
  Po przeczytaniu wielu oświadczeń, po obejrzeniu kilku wypowiedzi biskupów jakoś nie jestem przekonany do tego zdania: "Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie mamy problemu. Chcemy go rozwiązać".
  Owszem są osoby chcące problem pedofilii rozwiązać, ale są też tacy, co uważają, że głównym motywem choćby pana Sekielskiego jest walka z Kościołem. I niestety wśród tej grupy daje się słyszeć głos biskupów.
  Dziś oprócz zapobiegania trzeba publicznie, rzetelnie wyjaśnić choćby jak to się dzieje, że ks. pedofil choćby prowadzi rekolekcje dla dzieci czy jak to jest, że samowolę innego księdza tłumaczy się prośbą matki o dyskrecje.

  Albo news z dziś - ksiądz skazany prawomocnym wyrokiem (fakt w zawieszeniu) podobno prowadzi publiczne modlitwy w jednej katolickich rozgłośni. Ja w to nie wierzę, ale gdyby faktycznie rewelacje dziennikarzy się potwierdziły, to negowałaby one wprost słowa płynące z KEP.

  Może więc warto dziś publicznie przedstawić listę losów księży, którzy pomimo wyroków skazujących za pedofilię nadal są księżmi.
  doceń 10
 • DREM0R
  22.05.2019 11:18
  Nikt? Diecezja wrocławska jakoś udaje, że u nich wszystko cacy, a sprawa ks. Kani to drobny wypadek przy pracy, w dodatku z wyłącznej winy Watykanu i prawa polskiego.

  https://wroclaw.gosc.pl/doc/5566320.Pedofilia-we-wroclawskim-Kosciele-Zero-tolerancji
  doceń 11
 • war
  22.05.2019 11:50
  Ja czekam na jasne potępienie przez Episkopat czynów Arcybiskupa Paetza i przeprosiny ze strony tych wszystkich Biskupów, którzy te czyny aktywnie ukrywali.
  doceń 18
  • podać nick
   22.05.2019 15:58
   Przeprosiny to za mało. Odpowiedzialność za ukrywanie sprawców domaga się się stosownych kar.
   doceń 2
 • gośćKA
  22.05.2019 13:22
  A może skorzystać z pomocy ''Oślicy Balaama" ? Nie dopuścić do tego , by dzieci dostawały się w ręce krzywdzących je kapłanów , a zatem przeprowadzać przyjmowanie do seminarium / klasztoru z dużo większą uwagą i starannością, nie "upajając się" ilością. bo wydaje się słuszna uwaga , ( " Oślicy Balaama" ) , że "to nie księża są pedofilami, lecz czasem pedofile wybierają seminarium / klasztor". Jeszcze wcześniej może trzeba zwrócić większą uwagę na wychowywanie na lekcjach religii.
  • DREM0R
   22.05.2019 14:24
   Problem jest trochę głębszy, to nie jest tak, że pedofile idą do seminarium, by mieć lepszy dostęp do dzieci. O wiele częściej zaburzenia ujawniają się dopiero później, głównie na skutek niedojrzałości emocjonalnej i seksualnej. Tyle, że emocjonalność i seksualność księży to temat tabu, także dla samego Kościoła.
   • Bez przesady
    22.05.2019 15:05
    No a jak sprawdzić dojrzałość seksualną i emocjonalną? Skąd wiadomo, że np. ty jesteś dojrzały pod tymi względami? Prawdopodobieństwo spotkania zaburzonego świeckiego jest dużo większe niż spotkanie zaburzonego duchownego.
    doceń 3
    0
   • DREM0R
    22.05.2019 15:55
    Mówiąc kolokwialnie, niedojrzałość emocjonalna i seksualna nie jest problemem, póki ktoś nie zaczyna krzywdzić siebie, albo innych.

    Oczywiście, z racji tego, że świeckich jest więcej, niż duchownych łatwiej spotkać zaburzonego świeckiego. Problem taki, że w przypadku duchownych efekty są bardziej destrukcyjne. Świeccy mają mniejszą presję społeczną wokół siebie, więc problemy w mniejszym stopniu są piętrzone.
    doceń 2
    0
 • Tomasz
  22.05.2019 13:33
  Ksiądz Andrzej D. oskarżany o molestowanie, chroniony przez Kościół szczecinski ! I takze inni nadal są chronieni, a ksieża ktorzy mają wiedzę, milczą.
  doceń 4
 • gut
  22.05.2019 15:13
  Pan Frans Timmernas <Wszystkie przypadki pedofilii muszą być dokładnie zbadane. Jeśli ktokolwiek dopuścił się zbrodni, jego miejsce jest w prokuraturze – wskazał.>
  doceń 2
 • elle
  22.05.2019 16:23
  Takie glupie pytanie.Czy zdarzyło się gdzieś, żeby pedofil po wyjściu z więzienia zaprzestał niecnych praktyk? Może kary są niezbyt surowe i za mało nieuchronne wobec gratyfikacji, jakich taki pedofil doznaje, a moze oni nie panuja nad sobą i dla dobra społeczeństwa powinni byc izolowani?
  • DREM0R
   23.05.2019 17:01
   Tak. Recydywa w przypadku skazanych za czyny pedofilne jest niska. Kluczowa jest eliminacja przyczyn pedofilii. Większość przypadków wykorzystywania nieletnich jest następstwem pogłębionej choroby alkoholowej, więc odwyk w więzieniu pozwala poradzić sobie z przyczyną.

   Sprawa jest bardziej złożona przy pedofilii klerykalnej, gdzie sprawca po odbyciu kary trafia znów w to samo środowisko, które przyczyniło się do powstania problemu. Dodatkowo nie działa nadzór ze strony Kościoła.
   doceń 0
 • opodal
  22.05.2019 20:54
  To nie jest problem zasadniczy , problemem w skali makro jest to że ATEISCI WYKAZALI WYŻSZOŚĆ MORALNĄ nad kościołem , pewnie interesownie , pewnie z niechęci czy nienawiści ale w tej sytuacji to oni ujawniając sprawę SĄ BLIŻEJ JEZUSA NŻ INSTYTCJA K.K . naturalnie w tym aspekcie , w aspekcie medialnym kk też przegrał jest drugi ,trzeci w kolejce … jego słowa są spóźnione .

  Ekscelencjo ! sprawia Ksiądz wrażenie odważnego , jak to jest ,że ja w sprawie "lawendowej mafii w kościele " i jej wyniszczającej siły muszę się dowiadywać od obcych mediów a nie od biskupów ? To tak jakbym o tym co robią na mieście ojciec czy brat dowiadywał się od sąsiadek . Czy to jest jeszcze rodzina ? czy w tej sytuacji słowo "bracia " ma swoje uzasadnienie ?
  doceń 3
 • moim zdaniem
  23.05.2019 14:20
  Za pedofilie powinna być kara kastracji chirurgicznej
  doceń 4
 • Anna Panna
  24.05.2019 21:31
  Nikt nie udaje po filmie. Przed filmem udawali wszyscy.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy