Niewiele osób spacerujących po krakowskich Plantach zauważyło, że na głowie zabytkowej figury Matki Bożej Łaskawej brakuje złoconej korony. To już druga kradzież.
Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach wraz z towarzyszącym jej systemem urządzeń pogórniczych oraz wód podziemnych została dziś w Krakowie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzję podjęli delegaci 41. sesji komitetu światowego dziedzictwa tej organizacji.
W podkrakowskich Grodkowicach uczczono pamięć urodzonego tam 180 lat temu kompozytora Władysława Żeleńskiego.
Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, wieloletni krakowski duszpasterz akademicki, popularny kaznodzieja i wykładowca filozofii religii, kończy dziś 80. rok życia.
Przed Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, gdzie jutro ma zapaść decyzja o wysłaniu misji ekspertów UNESCO do Puszczy Białowieskiej, odbyły się dziś dwie kontrmanifestacje. Wg deklaracji organizatorów, każda z nich... broniła puszczy.
Delegaci ze 137 krajów od dziś dyskutują w krakowskim Centrum Kongresowym ICE na temat dziedzictwa światowego. Nie przewiduje się dyskusji na temat stanu zachowania Puszczy Białowieskiej.
- Ten komitet jest niezwykle ważny dla Krakowa i całej Polski - powiedział wieczorem na Wawelu prezydent RP Andrzej Duda, otwierając 41. Sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
2 lipca wieczorem na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczęła się uroczyście 41. Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, z udziałem m. in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera Piotra Glińskiego oraz Iriny Bokowej, dyrektor generalnej UNESCO.
W podkrakowskich Brodłach znajduje się unikatowe w Małopolsce, a chyba także i w całej Polsce miejsce kultu - kaplica na terenie... ogródków działkowych.
Wybitni artyści wezmą udział w rozpoczynającym się 15 sierpnia 42. Międzynarodowym Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie".
redakcja@radioem.pl tel. 32/ 608-80-40sekretariat@radioem.pl tel. 32/ 251 18 07