107,6 FM

Środa Popielcowa: Kogo obowiązuje post?

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tj. ograniczenie się do spożycia trzech posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta (od 18 do 60 r. życia), oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jak w każdy piątek (od 14 r. życia do jego końca).

Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Okresy i dni pokuty są specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.

Wielki Post jest także okresem przygotowania katechumenów do chrztu. Każda niedziela wprowadzała w kolejne tajemnice wiary, a na Wielkanoc podczas Wigilii Paschalnej udzielany jest sam chrzest.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przygotowanie do świąt Zmartwychwstania trwało tylko czterdzieści godzin. W późniejszym czasie przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie ok. V w. czas ten wydłużył się. Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 r.

Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą w Środę Popielcową słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty znany jest w wielu kulturach i tradycjach. Znajdujemy go zarówno w starożytnym Egipcie i Grecji, jak i u plemion indiańskich oraz oczywiście na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin:

Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII w. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele.

« 1 »
 • tomaszl
  04.03.2019 14:09
  W sumie to ciekawe zjawisko - mamy od lat 12-letnią naukę religii w szkołach (wcześniej w salkach), a i tak trzeba pisać artykuły o rzeczach dla katolika oczywistych.
  Ale jest też drugi aspekt - ten także tutaj komentowany "dramat" trzech posiłków. Poważnie ma ktokolwiek problem z zachowaniem w dwa dni w roku takich lekkich w sumie ograniczeń? Dla jasności 12 godzinna przerwa w jedzeniu jest normą przed wieloma badaniami medycznymi. Dla przykładu ostatnio musiałem nie jeść przez ponad dobę i żyję i mam się świetnie.
  A trzy posiłki, w tym lekkie śniadanie i lekka kolacja to była kiedyś norma żywieniowa.
  ps. w szczególnych wyjątkowych sytuacjach warto "problem postu" przedyskutować ze swoim proboszczem.
  doceń 12
 • jan
  04.03.2019 19:47
  Artykuł jest z 2013 roku a komentarze zbieraniną z różnych lat - stąd Wielkanoc jest datowana na 31 marca , 6 marca a nawet 8 marca.
  doceń 3
 • okulice
  04.03.2019 20:44
  Trzeba dodac, ze post ten nie obowiazuje osoby chore, kobiety w ciazy i osoby ciezko pracujace fizycznie.
 • Duduś
  06.03.2019 12:35
  Kochani. Miałem nadzieję, że przynajmniej w Gościu,czyli tygodniku katolickim,będzie precyzyjna informacja.Wg kanonu 1251 i 1252 oraz nowelizacji IV Przykazania (362 zebranie plenarne EP) - cytat"...Czwarte przykazanie kościelne zobowiązuje do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych wszystkich katolików, którzy ukończyli 14 lat. Dodatkowo, w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje ograniczenie do jednego posiłku do syta w ciągu dnia, jest to post obowiązkowy dla osób od 18 do 60 lat..." nie ma mowy o dwóch posiłkach lekkich tylko JEDNYM DO SYTA. Co innego TRADYCJA. Ale nie "nadinterpretujmy" według własnego widzi mi się. Katolicki niech znaczy SOLIDNY
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama