Wkrótce narodowe czytanie "Trylogii"

dodane 28.08.2014 09:23

PAP |

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką zainauguruje 6 września w warszawskim Ogrodzie Saskim akcję "Narodowe Czytanie". W tym roku do wspólnej lektury wybrana została "Trylogia" Henryka Sienkiewicza.

Wkrótce narodowe czytanie "Trylogii"   Tom Murphy VII / CC-SA 3.0 Akcja narodowego czytania jest organizowana po raz trzeci

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W powieściach, tworzących ten cykl, pierwszy polski literacki noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynacją przygodą, a nierzadko komizmem i humorem - napisał prezydent Komorowski na swojej stronie internetowej, zapraszając do wzięcia udziału w czytaniu.

"+Trylogia+ to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych i duchowych zwycięstw" - podkreślił, dodając, że dzieło Sienkiewicza kształtowało pokolenia Polaków, prowadzi do dyskusji i polemik.

Przypomniał także, że powieści pisane były "ku pokrzepieniu serc", gdy Polska była pod zaborami. "Istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze" - zaznaczył prezydent. Dodał, że wspólna lektura jest okazją, by doskonale znany tekst odczytać na nowo, zadać mu współczesne pytania i zastanowić się nad nim z dzisiejszej perspektywy.

Udział w akcji wezmą zarówno duże miasta jak i mniejsze ośrodki. Pełna lista uczestników znajduje się na stronie internetowej www.prezydent.pl

Akcja "Narodowe Czytanie" odbędzie się po raz trzeci. W poprzednich edycjach czytano dzieła Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry. Rok temu dzieła autora "Zemsty" czytano w ponad 750 miejscach w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SIENKIEWICZ, KOMOROWSKI, KULTURA, LITERATURA, NARODOWE CZYTANIE , PREZYDENT, PREZYDENT RP

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Stanisław_Miłosz 28.08.2014 12:28
Niezalogowany użytkownik Niedobra pora na czytanie o kozakach, czerni i Tatarach. Może należałoby się ograniczyć do Potopu? Dla pana Prezydenta zarezerwowany powinien być fragment o darciu sukna, nikt lepiej by go nie odczytał.
Plusów: 0 sorcier 28.08.2014 09:43
P.S. Aż chciałoby się rzec: "Prywatnemu, nie prezydentowi" i zrobić co należy...
Plusów: 1 sorcier 28.08.2014 09:37
Cud, że pan prezydent nie napisał: "pżygodom".
Ad meritum: Takie akcje niczego oczywiście nie przynoszą..., poza podniesieniem słupków poparcia pana prezydenta i niektórych lokalnych kacyków. Czy ktokolwiek rozsądny sądzi, że pod wpływem takiej akcji, ktokolwiek kto uważa "Trylogię" za ramotę (lub po prostu uważa czytanie za stratę czasu), sięgnie po tę lekturę (lub po jakąkolwiek inną sensowną)?

wszystkie komentarze >