Merkel o Rosji. Mówi ostro, ale...

dodane 01.09.2014 15:35

PAP |

Kanclerz Angela Merkel w poniedziałek w Bundestagu oskarżyła Rosję o naruszenie fundamentów powojennego porządku w Europie. Zapowiedziała dalsze sankcje. Zapewniła kraje bałtyckie i Polskę, że Berlin będzie przestrzegał zobowiązań wobec sojuszników z NATO.

Merkel o Rosji. Mówi ostro, ale...   World Economic Forum / CC 2.0 Angela Merkel

"Co dzieje się na Ukrainie? Rosja podejmuje próbę przesunięcia istniejących granic, grożąc przemocą lub wręcz stosując przemoc" - mówiła Merkel w wygłoszonym w parlamencie oświadczeniu rządowym. Terytorialna integralność suwerennego kraju została pogwałcona przez niezgodną z prawem międzynarodowym aneksję Krymu - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Rosja "narusza fundament naszego powojennego porządku" - oceniła Merkel. Jak dodała, ostatnie doniesienia o wtargnięciu rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy zaostrzają dramatyzm sytuacji. Merkel podkreśliła, że "staje się coraz bardziej oczywiste, że od początku chodziło nie o konflikt wewnętrzny, lecz o konflikt między Rosją a Ukrainą".

Złamanie prawa międzynarodowego nie może pozostać bezkarne - powiedziała szefowa niemieckiego rządu, przypominając o nowych sankcjach, omawianych w sobotę na szczycie UE.

Merkel przyznała, że polityka Rosji wywołała niepokój wśród partnerów z NATO - Polski i krajów bałtyckich.

"Uznajemy nasze zobowiązania sojusznicze. Art. 5 traktatu NATO obowiązuje wszystkich" - oświadczyła Merkel. Zapowiedziała, że podczas szczytu NATO podjęte zostaną decyzje wzmacniające zdolność Sojuszu do szybkiego reagowania. Dla Niemców ważne jest, by zachować umowę NATO-Rosja z 1997 roku - zastrzegła. Ten dokument stanowi, że bezpieczeństwo możliwe jest nie przez konfrontację, lecz przez współdziałanie - wyjaśniła kanclerz.

Merkel nie zajęła stanowiska wobec postulatów dostarczenia broni Ukrainie. Natomiast szef klubu parlamentarnego współrządzącej w Niemczech SPD Thomas Oppermann powiedział, że pomoc wojskowa dla Ukrainy byłaby "niewłaściwą drogą".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, NATO, NIEMCY, ORGANIZACJE, PARLAMENT, ROSJA

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 _jasiek 02.09.2014 12:00
Zgoda, z jednym sprostowaniem, chodzi o utrzymanie porządku, który powstał po rozpadzie Związku Sowieckiego. To program minimum bo przecież tamten system pozostawił po sobie dobrze ulokowaną agenturę, taką jak u nas spod znaku Magdalenki.
Plusów: 0 _jasiek 02.09.2014 11:54
Trolle też bywają na żołdzie u Putina.
Plusów: 1 krut00 02.09.2014 05:06
Nie bardzo widzę jaki to interes mieliby Niemcy pomagając Ukrainie. Obama już dawno sprzedał wschodnią Europę (nikczemny Reset pani Clinton, "nagła" śmierć prezydenta Kaczyńskiego wraz z głównymi filarami niepodległej Polski...) Teraz wreszcie dalszy ciąg planu A Vladimira Putina - w tej chwili chyba najpotężniejszego polityka na świecie. Najbardziej na oderwaniu się Ukrainy od Rosji powinno zależeć dawnym krajom bloku Warszawskiego zmęczonych 50-cio letnią niewolą.
Tymczasem okazało się że przez krótki okres niepodległości władze Ukrainy nie załatwiły sprawy ani swoich zachodnich granic ani też nie potępiły fałszywych autorytetów typu Stiepan Bandera. W konsekwencji w Polsce Ukraina nie cieszy się wcale poparciem wśród normalnych ludzi, a i wypowiedzi Węgierskiego premiera dają wiele do myślenia. Taka sytuacja jest oczywiście bardzo na rękę Niemcom, którzy będą tak długo zwlekali z faktyczną pomocą aż kraje Bałtyckie, w tym Polska, wykończą się do reszty gospodarczo i liczebnie redukując się do roli żebraków wiszących na klamce w Berlinie. Polska znalazła się więc w sytuacji bardzo przykrej bo cokolwiek by teraz nie zrobił polski Premier będzie dla kogoś bardzo niemiłe. Nie robienie nic będzie bardzo niemiłe dla Polski...
Plusów: 2 operator 01.09.2014 23:15
Jest jeden sposób na utrzymanie powojennego porzadku w Europie. Nie gadać tylko pomóc militarnie Ukrainie dostarczając skuteczną broń i to teraz, póki jeszcze jest czas.

wszystkie komentarze >