Uniewinnieni po 30 latach

dodane 03.09.2014 06:51

PAP |

Sąd w Robeson, w amerykańskim stanie Karolina Północna, uniewinnił we wtorek dwóch przyrodnich braci, skazanych 30 lat temu za gwałt i zamordowanie 11-letniej dziewczynki. Testy DNA wykazały, że dwaj Afroamerykanie nie mieli żadnego związku z tą zbrodnią.

Uniewinnieni po 30 latach   YOUTUBE 50-letni obecnie Henry McCollum przez 30 lat oczekiwał w celi śmierci na wykonanie wyroku.

Obu braci skazano w 1984 r. na karę śmierci, którą wobec młodszego z nich, Leona Browna, zamieniono później na dożywotnie więzienie. Starszy z braci, 50-letni obecnie Henry McCollum przez 30 lat oczekiwał w celi śmierci na wykonanie wyroku.

Zgwałcenia i zamordowania 11-letnie Sabriny Buie mieli dopuścić się w 1983 r., w małej miejscowości Red Springs. Mieli wówczas 19 i 15 lat i obaj cierpieli na poważne zaburzenia psychiczne. Ich obrońcy wskazywali, że jedynymi dowodami, na podstawie których ich skazano były zeznania świadków złożone na posterunku policji, które okazały się fałszywe.

McCollum utrzymywał od początku, że jest niewinny, ale później - jak poinformowała policja - podpisał obciążające go zeznanie "po 5 godzinach intensywnych przesłuchań".

Testy DNA naprowadziły śledczych na nowy trop, który doprowadził ich do 74-letniego obecnie Roscoe Artisa, zamieszkałego w pobliżu pola, na którym znaleziono zwłoki ofiary. On okazał się prawdziwym zabójcą. Okazało się ponadto, że ma on już na sumieniu podobną zbrodnię, której dopuścił się w tej samej miejscowości.

"To jest przerażające, że nasz system wymiaru sprawiedliwości pozwala na wysłanie do więzienia dwóch upośledzonych umysłowo młodocianych za zbrodnię, której nie popełnili i skazanie ich na cierpienia trwające 30 lat" - powiedział Ken Rose, adwokat McColluma i działacz ruchu na rzecz zniesienia kary śmierci.

The News & Observer Death row interview with Henry McCollum
Według oceny organizacji "Innocence Project", testy DNA pozwoliły ustalić, że 317 niewinnych osób w USA skazano na dożywocie, lub na karę śmierci. 70 proc. skazanych stanowili ludzie o innym niż biały kolorze skóry.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SĄDOWNICTWO, USA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 sorcier 03.09.2014 20:48
I to jest najważniejszy powód, dla którego jestem przeciwny wykonywaniu wyroków śmierci - pomyłki sądowe. Skoro w dość praworządnym państwie - jak są Stany Zjednoczone - ze stosunkowo sprawnymi organami ścigania, jest aż tyle niewinnie skazanych, to co powiedzieć o takich państwach jak Polska. A śmierć jest stanem nieodwracalnym - po gwizdek potem "rehabilitacja" nieboszczyka.

wszystkie komentarze >