Bieńkowska kandydatką na komisarza UE

dodane 03.09.2014 09:41

PAP |

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska jest polską kandydatką na komisarza UE - poinformowała PAP rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała Bieńkowska spotka się w czwartek w Brukseli z przyszłym szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

Bieńkowska kandydatką na komisarza UE   Wikipedia Elżbieta Bieńkowska

"Wicepremier Elżbieta Bieńkowska jest polską kandydatką na nowego komisarza w UE" - powiedziała w środę rano PAP Kidawa-Błońska. Do tej pory polski rząd oficjalnie nie potwierdzał, kto z Polski zasiądzie w nowej Komisji Europejskiej.

Rzecznik rządu pytana, jaką tekę w Komisji Europejskiej otrzyma Bieńkowska, odparła, że jest jeszcze za wcześnie, aby publicznie o tym informować. "Decyzję podejmuje Jean-Claude Juncker i musimy poczekać na to rozstrzygnięcie" - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Według źródeł rządowych PAP, Bieńkowska ma zostać unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po zakończeniu przesłuchania przez Junckera zgłoszonych kandydatów.

We wtorek w mediach pojawiły się nieoficjalne informacje, że Bieńkowska ma szanse na objęcie ważnej teki gospodarczej. Polski rząd nie ukrywał, że chciałby teki gospodarczej dla swojego komisarza. Mówiono o energii, rynku wewnętrznym albo konkurencji.

Wcześniej jako kandydata zgłoszono szefa MSZ Radosława Sikorskiego, jednak był on proponowany na stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej, na które w sobotę nominację otrzymała włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini.

We wtorek Juncker dopiero rozpoczął przesłuchania zgłoszonych kandydatów. Spotkał się już z Holendrem Fransem Timmermansem (aktualnym szefem holenderskiej dyplomacji), Bułgarką Kristaliną Georgiewą oraz Finem Jyrkim Katainenem.

W przyszłym tygodniu znany ma być ostateczny skład przyszłej Komisji Europejskiej, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rządy państw UE. Dopiero potem Juncker przystąpi do podziału kompetencji pomiędzy komisarzy.

Na przełomie września i października planowane są przesłuchania kandydatów na komisarzy w komisjach europarlamentu, zaś w październiku nad zatwierdzeniem nowej KE głosować ma cały Parlament Europejski.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIEŃSKOWSKA, DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, RZĄD, UE

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 michal-wiktorczyk 03.09.2014 13:57
Niezalogowany użytkownik skąd tu tylu debili?
Plusów: 1 _jasiek 03.09.2014 12:57
Pod rządami PO nawet premier ucieka z Kraju, no a teraz szykuje się ta pani.
Plusów: 1 pele 03.09.2014 11:12
Niezalogowany użytkownik Sorry ... takich mamy ludzi
Plusów: 1 xioncpb 03.09.2014 10:26
Fabuła jak w kiepskim filmie kryminalnym - najpierw skok na kasę, potem ucieczka za granicę.

wszystkie komentarze >