107,6 FM

Problemy z dynią

Bezkrytyczne przyjmowanie obcych kulturowo i mentalnie zachowań i zwyczajów jest oznaką kryzysu własnej tożsamości.

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wystosowała komunikat, którego adresatami są katecheci i duszpasterze, ale jego treść pomogą także rodzinom w zrozumieniu zagrożenia jakie kryje się w obchodach Halloween.

W dokumencie jest najpierw przypomniane, że Wszystkich Świętych to uroczystość zachęcająca do osobistej świętości. Wzorem w pierwszej kolejności mają być "Najświętsza Maryja Panna, św. Józef, św. Jan Chrzciciel, Apostołowie, nasi święci patronowie, także wielu innych znanych nam świętych, a wśród nich św. Jan Paweł II". Jak wykorzystać świąteczne dni? "Poprzez ukazywanie charakterystycznych rysów oraz wartości, jakimi kierowali się święci, ma to przede wszystkim charakter formacyjny i służy kształtowaniu pozytywnych postaw. Działania te powinny ukazywać świętych jako tych, którzy przez życie wierne Panu Bogu cieszą się już wieczną szczęśliwością, a dla nas żyjących tu na ziemi stanowią wzór do naśladowania".

Wszystko przez to, że prawdziwie chrześcijański charakter Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego jest w szkole niedoceniany a "coraz częściej pojawiają się w szkołach różne praktyki (...) zwracamy się z apelem do wszystkich katechetów i duszpasterzy, by podczas prowadzonych zajęć katechetycznych przygotowywali uczniów do głębokiego przeżycia tej uroczystości, z uwzględnieniem całej jej istoty, prawdy płynącej z Bożego Objawienia, a  także należytej powagi" – czytamy w komunikacie.

W apelu do rodziców jest zachęta i podpowiedź: "gorąco zachęcamy, by te szczególne dni w życiu Kościoła – Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny – stały się okazją, aby razem z dziećmi wybrać się na cmentarz, nawiedzić groby bliskich, a także ukazać im chrześcijański sens życia i perspektywy życia wiecznego z Bogiem. Przypominajmy i uczmy młode pokolenie, że piękną i zbawienną rzeczą jest modlić się za zmarłych".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama