Żonaci księża katoliccy - będzie eksperyment?

dodane 28.10.2014 14:05

KAI |

Kościół w Brazylii prowadzi rozmowy z Kongregacją ds. Duchowieństwa w sprawie dopuszczenia ad experimentum do święceń kapłańskich w diecezjach Amazonii tzw. viri probati - starszych wiekiem żonatych mężczyzn o wypróbowanej wierze.

Żonaci księża katoliccy - będzie eksperyment?   Ricardo Stuckert / CC-SA 3.0 Kard. Claudio Hummes

Miałby to być sposób zaradzenia brakowi kapłanów w tym regionie Brazylii, gdzie odległości są ogromne, przez co niektóre wspólnoty chrześcijańskie mają rzadką możliwość przyjmowania sakramentów. Informuje o tym watykanista Marco Tossati z włoskiego dziennika „La Stampa”.

Według jego informacji motorem tej inicjatywy jest przewodniczący komisji ds. Amazonii brazylijskiej konferencji episkopatu, 80-letni kard. Cláudio Hummes, były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Już kiedy sprawował tę funkcję w Watykanie (2006-2010) rzucił ideę przywrócenia starożytnej instytucji święcenia viri probati na kapłanów, jednak nie została ona wówczas podjęta.

O takiej możliwości rozmawiał już z papieżem Franciszkiem ordynariusz prałatury Xingu w Amazonii, bp Erwin Kräutler. Na terenie jego prałatury, która jest terytorialnie największą jednostką kościelną w Brazylii (zajmuje 368 tys. km kw., a więc jest większa od Polski), jest 800 wspólnot chrześcijańskich, dla których posługę duszpasterską sprawuje zaledwie 27 księży. W rezultacie w wielu wspólnotach Msza św. odprawiana jest tylko dwa lub trzy razy w roku.

Jeśli inicjatywa kard. Hummesa dojdzie do skutku, Amazonia stanie się pierwszym miejscem na świecie, w którym w obrządku łacińskim byliby żonaci księża.

O święceniu żonatych mężczyzn na kapłanów w Kościele prawosławnym mówił 16 października w swoim wystąpieniu podczas III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów metropolita Hilarion z Partiarchatu Moskiewskiego. - Kapłan, który posiada osobiste doświadczenie życia rodzinnego i wychowywania dzieci, jest w stanie lepiej zrozumieć problemy w stosunkach rodzinnych i zapewnić odpowiednią opiekę duszpasterską swych duchowym dzieciom - przekonywał przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CELIBAT

Przeczytaj komentarze | 95 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 10.03.2017 13:33
Niezalogowany użytkownik "do kościoła raczej nie chodzą" skąd to wiesz?
Plusów: 3 JAWA25 10.03.2017 13:16
to, co jest stare jak Nowy Testament, ma być przedmiotem "eksperymentów"
Plusów: 3 JAWA25 10.03.2017 13:14
"jest kompetentna i z przyjemnością się Ją czyta" pisz za siebie "trollom od Szechtera" skąd to wiesz?
Plusów: 3 JAWA25 10.03.2017 13:12
Bella "Myślę ,że nim Kościół zatwierdził celibat przemyślał to z Duchem Świętym" tak pewno ktuś miał objawienie, podczas gdy jak Apostoł pisał o "mężu jednej żony" to natchnione to nie było

wszystkie komentarze >