Szwecja oficjalnie uznała państwo palestyńskie

dodane 30.10.2014 10:31

PAP |

Szwecja oficjalnie uznała w czwartek państwo palestyńskie. Rząd wyraził nadzieję, że krok ten przyczyni się do wznowienia zamrożonego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. Decyzja wywołała zadowolenie Autonomii Palestyńskiej, potępił ją Izrael.

Szwecja oficjalnie uznała państwo palestyńskie   Romek Koszowski /foto gość Betlejem. Autonomia Palestyńska

"Nasza decyzja nadchodzi w kluczowym momencie, ponieważ przez ostatni rok widzieliśmy, jak rozmowy pokojowe utknęły w martwym punkcie, jak decyzje w sprawie nowych osiedli żydowskich na ziemiach okupowanych skomplikowały rozwiązanie w postaci powstania dwóch państw oraz, jak przemoc powróciła do Strefy Gazy" - powiedziała dziennikarzom minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem.

"Naszą decyzją chcemy wprowadzić nową dynamikę do zamrożonego procesu pokojowego" - tłumaczyła.

Wallstroem odparła zarzuty, że Szwecja opowiada się po którejś ze stron konfliktu. Minister wyraziła nadzieję, że inne kraje UE pójdą w ślady Szwecji. Argumentowała, że krok Sztokholmu ma na celu pomoc i wsparcie umiarkowanych Palestyńczyków, stworzenie bardziej równego statusu w negocjacjach pokojowych z Izraelem, a także danie nadziei młodym ludziom po obu stronach konfliktu.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas z zadowoleniem przyjął "odważną i historyczną" decyzję Szwecji - poinformował jego rzecznik. Abbas wezwał inne kraje, aby podążyły śladem Sztokholmu.

Według Izraela to "nieszczęsna decyzja", która jedynie wzmocni "elementy ekstremistyczne". Jak poinformował w oświadczeniu szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman, szwedzka inicjatywa wywołuje "wielkie szkody i nie ma żadnego pożytku", "wzmacnia nierealistyczne żądania Palestyńczyków i oddala możliwość (zawarcia) porozumienia".

Rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz podkreślała na konferencji prasowej w Brukseli, że celem UE jest rozwiązanie dwustronne, które przyniesie niepodległe, demokratyczne państwo palestyńskie funkcjonujące pokojowo z Izraelem oraz innymi sąsiadami.

Jak zaznaczyła, by osiągnąć ten cel konieczne jest wznowienie rozmów pokojowych. Wskazała, że uznanie państwa palestyńskiego leży w kompetencjach krajów członkowskich UE, ale jest to również cel całej Unii.

Według wyliczeń agencji AFP co najmniej 112 krajów uznało do tej pory państwo palestyńskie. Sami Palestyńczycy twierdzą, że jest ich 134.

29 listopada 2012 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora, mimo krytyki ze strony USA i Izraela. Przeciw było wówczas dziewięć krajów, w tym Izrael i USA, a 12 państw UE, w tym Polska, wstrzymało się od głosu.

Rezolucja ONZ nie obliguje żadnego z krajów członkowskich do formalnego uznania państwa palestyńskiego.

Palestyńczycy domagają się niezależnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej; o ile jednak granice Strefy Gazy są jasno zdefiniowane, to już ustalenia dotyczące Jerozolimy i Zachodniego Brzegu będą wymagały podjęcia trudnych negocjacji, które obecnie są zawieszone.

Na początku tygodnia izraelski rząd postanowił przyspieszyć plany budowy tysiąca dodatkowych mieszkań w Jerozolimie Wschodniej. Mieszka tam ponad 200 tys. Żydów i tyle samo Palestyńczyków.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, PALESTYŃCZYCY, SZWECJA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 cięgiem 30.10.2014 17:28
Niezalogowany użytkownik Kolejny sukces po udanych poszukiwaniach łodzi podwodnych...
Ech, szkoda, że przy okazji nie uznali jeszcze oficjalnie państwa śląskiego, chcąc "wprowadzić nową dynamikę do zamrożonego procesu pokojowego". Ich decyzja też miałaby przecież "na celu pomoc i wsparcie umiarkowanych" Ślązaków, "stworzenie bardziej równego statusu w negocjacjach" z Polską, "a także danie nadziei młodym ludziom po obu stronach".
Plusów: 0 Żyd 30.10.2014 17:12
Niezalogowany użytkownik To jest naruszenie integralności terytorialnej Izraela. Żądamy sankcji unijnych wobec Szwecji.
Plusów: 0 Zibi89 30.10.2014 11:11
Niezalogowany użytkownik Pierwszy krok na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie uczyniła Szwecja. Dlaczego Szwecja? Przecież mandat Ligi Narodów sprawowały Wielka Brytania i Francja.

Francja w regionie była pierwszym kolonizatorem. Czasowo od 1798 roku w Egipcie. Suwerenność imperialna czy mocarstwowa powinna ustąpić prawu do samostanowienia narodów i wsparciu w budowie sprawnych rządów. Wiele wskazuje, że tylko realizacja umowy Weizmann-Fajsal wydaje się logicznym i rozsądnym wyjściem.
Plusów: 0 Tom 30.10.2014 10:38
Niezalogowany użytkownik Czego się nie robi ze strachu przed islamskimi imigrantami...

wszystkie komentarze >