107,6 FM

Kościół jest Chrystusowy...

... w 59. rocznicę poświęcenia katedry Chrystusa Króla przypomniał abp Szczepan Wesoły, na co dzień posługujący wśród Polonii w Rzymie.

Mszy św. w intencji diecezjan w archikatedrze przewodniczył abp Wiktor Skworc. Razem z nim modlili się abp senior Damian Zimoń, abp Szczepan Wesoły, kapłani archidiecezji, seminarzyści, siostry zakonne oraz wierni parafii Chrystusa Króla.

W czasie homilii abp Szczepan Wesoły, nawiązując do Ewangelii, w której Jezus o św. Piotrze mówi jako o skale, na której zbuduje Swój Kościół, przypomniał, że Kościół przede wszystkim jest Chrystusa, nie człowieka. - Żyjemy dziś w świecie, gdzie kwestionuje się istnienie Kościoła. Jest on ludziom jakoś niepotrzebny, a ten Kościół jest wyrazem jedności Chrystusa z ludźmi - mówił.

Arcybiskup zaznaczył także, że głośne ostatnimi czasy sprawy związane z reformą Kościoła nie zawsze przynoszą właściwe owoce. Na przykładzie Kościołów reformowanych przypomniał, że różne udogodnienia wśród duchownych wcale nie wiążą się z większą religijnością wierzących.

Kościół jest Chrystusowy...   Homilię wygłosił abp Szczepan Wesoły Joanna Juroszek /Foto Gość Mówił także, że katolik to nie tylko ten, który deklaruje swoją wiarę, uczestniczy w liturgii, ale ten, kto autentycznie przekazuje innym Chrystusa, który przychodzi w sakramentach oraz słowie Bożym.

Na zakończenie Eucharystii abp Wiktor Skworc przypomniał budowniczych i ofiarodawców z Polski oraz spoza jej granic. Dziękując za ich pracę i pomoc, wezwał do solidarności i materialnego wsparcia Kościoła na Wschodzie oraz wiernych z diecezji sosnowieckiej, doświadczonych pożarem ich katedry. Specjalna ofiara na ten cel we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej zebrana będzie w najbliższą niedzielę, 2 listopada.

Metropolita katowicki, dziękując abp. Wesołemu za wygłoszone słowo, przypomniał, że Kościół jest najbardziej Chrystusowy podczas sprawowania Mszy św.

Konsekracja katedry Chrystusa Króla odbyła się 59 lat temu, 30 października 1955 r. Dokonał jej bp częstochowski Zdzisław Goliński. Biskupi katowiccy byli w tym czasie wysiedleni z diecezji. Po ich powrocie, 20 grudnia 1957 r. przy nowej świątyni erygowano parafię. Pierwszym jej proboszczem został ks. prałat Rudolf Adamczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama