107,6 FM

Pomoc jedzie na Ukrainę

Dwie karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego z pomocą humanitarną wyjechały dziś do Lwowa i Charkowa.

200 sztuk tzw. sprzętu drobnego (m.in. laryngoskopów, pulsoksymetrów, kołnierzy ortopedycznych), 24 tys. tabletek do odkażania wody, ok. 23 tys. ampułek leków przeciwbólowych i rozkurczowych, ok. 8 tys. opatrunków i bandaży, ok. 4,2 tys. fiolek antybiotyków dożylnych, ok. 3 tys. opakowań nici chirurgicznych, ok. 2 tys. zestawów do przetaczania płynów infuzyjnych, ok. 1,6 tys. opakowań rękawic chirurgicznych i rurek intubacyjnych, a także 1,2 tys. gipsów i 300 szyn do unieruchomienia kończyn - to wszystko zostało starannie zapakowane i opieczętowane, a następnie wyruszyło w drogę na Ukrainę. W symbolicznej odprawie przed siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego uczestniczyli m.in. Małgorzata Popławska, dyrektor KPR, Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Serhij Caruk, konsul Ukrainy.

Pomoc humanitarna o łącznej wartości 200 tys. zł została sfinansowana z budżetu województwa małopolskiego - zdecydował o tym we wrześniu Sejmik Województwa Małopolskiego. Dary trafią przede wszystkim do Lwowa i Charkowa, ale także do Łucka i Iwano-Frankiwska.

- Przygotowanie pomocy humanitarnej zostało powierzone pogotowiu, które poznało potrzeby pacjentów jednostek ochrony zdrowia na Ukrainie i zakupiło potrzebne rzeczy - mówi Małgorzata Popławska.

- Samorząd regionu od lutego tego roku wspiera poszkodowanych w konflikcie na Ukrainie. Zaczęło się od rozesłania apelu do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Małopolsce, w którym prosiliśmy o pomoc. Zebrane dary trafiły do potrzebujących - przypomina z kolei Wojciech Kozak

Z kolei w marcu został zorganizowany transport pacjenta z Ukrainy, który do Polski przyjechał na leczenie - najpierw do krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II, a następnie do szpitala w Zakopanem.

30 października zarząd województwa małopolskiego zgodził się też na przekazanie przez szpital im. Jana Pawła II darowizny na rzecz Obwodowego Szpitala Klinicznego w Iwano-Frankiwsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama