107,6 FM

Odprężalnia jest najlepsza

Nowe Muzeum Śląskie obiektem roku, Rydułtowska Odprężalnia Sensoryczna najlepszą przestrzenią publiczną.

Rydułtowska Odprężalnia Sensoryczna ROSA zwyciężyła 13 listopada w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w województwie śląskim. Organizuje je Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim.

Właściwie była to formalność, bo już wcześniej, w październiku, ROSA zwyciężyła w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną w całej Polsce, w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni”.

ROSA została zbudowana w zeszłym roku obok rydułtowskiego Urzędu Miasta, przy ulicy Ofiar Terroru. To rodzaj parku tematycznego, poświęconego ludzkim zmysłom. Są tu osobne place poświęcone dotykowi, wzrokowi, słuchowi, smakowi i zapachowi.

Odprężalnia jest najlepsza   Nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach - szklane świetliki i wieża szybu "Warszawa" Przemysław Kucharczak /Foto Gość Na przykład na Placu Słuchu goście tej ogólnodostępnej przestrzeni mogą zagrać na dzwonach rurowych, albo porozmawiać przez telegraf akustyczny, którego dwa końce są od siebie oddalone o około 10 metrów. Szemrze też tam fontanna i szeleszczą suche trawy.

Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą przestrzeń było połączone z przyznaniem nagród w konkursie na Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2014. Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznał Grand Prix i nagrodę za najlepszy obiekt roku nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

Odprężalnia jest najlepsza   Park ROSA w Rydułtowach Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama