107,6 FM

Putin: USA chcą sobie podporządkować Rosję

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył we wtorek, że USA nie chcą upokorzyć Rosji, lecz ją sobie podporządkować, co - jak podkreślił - nigdy nikomu się nie udało i się nie uda.

Putin powiedział to w Moskwie na spotkaniu z aktywistami Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), masowego ruchu społecznego skupiającego jego stronników.

"Oni nie chcą nas upokorzyć, oni chcą nas sobie podporządkować. Chcą naszym kosztem rozwiązywać swoje problemy, chcą poddać nas swoim wpływom. W stosunku do Rosji nigdy nikomu to się nie udało i się nie uda" - powiedział.

Prezydent oznajmił również, że kraje, które wprowadziły sankcje przeciwko Rosji, same są sobie winne i straciły opanowany przez siebie rosyjski rynek artykułów żywnościowych.

"Jesteśmy dorosłymi ludźmi i rozumiemy, co się dzieje. W istocie rzeczy wykorzystaliśmy niepoprawne postępowanie naszych partnerów, przede wszystkim tych państw, które z powodzeniem opanowały rosyjski rynek produktów rolnych. Uważam, że one same się podstawiły, nakładając na nas sankcje" - powiedział.

Putin podkreślił, że "dało to Rosji prawo - również moralne - do wprowadzenia kontrsankcji". "Objęły one tę branżę, która w ostatnich latach demonstrowała bardzo dobre tempo rozwoju" - dodał.

Prezydent Rosji ocenił, że "rosyjskie rolnictwo jest w stanie poradzić sobie praktycznie ze wszystkimi zadaniami". "Jeśli nie czulibyśmy, że rolnictwo może rozwiązać te zadania, to nigdy nie zastosowalibyśmy kontrposunięć" - zaznaczył.

7 sierpnia Rosja zakazała importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii, odpowiadając w ten sposób na sankcje nałożone na nią przez Zachód w związku z agresywną polityką Moskwy wobec Ukrainy.

Ogólnorosyjski Front Narodowy zawiązał się w maju 2011 roku z inicjatywy Putina, w którego zamyśle miała to być koalicja organizacji, którym nie jest obojętna przyszłość Rosji. W ciągu trzech lat do frontu przystąpiły lojalne wobec Kremla stowarzyszenia kombatanckie, młodzieżowe, kobiece, związkowe i biznesowe - łącznie ponad 1900 organizacji z całej Rosji. Akces do ONF zgłosiło również wiele zakładów pracy. Jego partnerami zostały partie polityczne: Jedna Rosja, Patrioci Rosji, Ojczyzna i Kozacka Partia FR.

Podczas wyborów prezydenckich w marcu 2012 roku ONF w różnych miastach FR organizował manifestacje poparcia dla Putina. Uczestniczył także w wyborach do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, w grudniu 2011 roku. Jego przedstawicielom przypadła jedna trzecia miejsc na listach Jednej Rosji, kierowanej przez Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa. Ostatecznie objęli oni 87 mandatów (z 238 zdobytych przez tę partię władzy).

W maju 2013 roku Ogólnorosyjski Front Narodowy przekształcił się w ruch społeczny. Na jego czele stanął Putin.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama