107,6 FM

Wieżowiec "Bałtyk" będzie nowa ikoną Poznania?

W środę w Poznaniu rozpoczęto budowę 16-kondygnacyjnego wieżowca "Bałtyk", który ma być nową ikoną miasta. To pierwszy w Polsce projekt finansowany przez program Inwestycje Polskie z udziałem unijnej inicjatywy JESSICA.

Wieżowiec stanie w centrum miasta przy rondzie Kaponiera - jednym z głównych węzłów komunikacyjnych Poznania. Inwestycja ma kosztować ok. 147 mln zł netto. Częścią projektu jest rewitalizacja placu po zburzonym w 2003 r. kinie "Bałtyk".

Jak powiedział w środę przedstawiciel inwestora z firmy Garvest Michał Włodarczyk, budowa +Bałtyku+ będzie trwała do 28 lutego 2017 r.

Zastępca prezydenta Poznania Tomasz Kayser zaznaczył, że wieżowiec powstaje w prestiżowej lokalizacji. Budynek będzie zamykał od strony zachodniej ul. św. Marcin - jedną z głównych arterii miasta. "Ta lokalizacja skazuje projekt na to, żeby był ikoną Poznania. Pomysł jest bardzo odważny, pokazuje, że obiekt będzie budził w mieście dyskusję" - dodał Kayser.

"Bałtyk" zaprojektowała holenderska pracownia MVRDV. Kondygnacje budynku będą się układały w nieregularna? bryłę, która z każdego punktu ma wyglądać inaczej.

Wieżowiec budowany jest przy zabytkowym budynku starej drukarni, w którym działa Concordia Design - otwarte w 2011 r. pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu. Między budynkami powstanie nowy miejski plac nazywany przez inwestorów "Podwórkiem". Wieżowiec, plac i Concordia utworzą wspólnie nową przestrzeń w mieście o nazwie Roosevelta 22, która pochodzi od adresu biurowca. Plac ma służyć do organizacji imprez plenerowych takich jak koncerty, spektakle, projekcje filmów oraz być miejscem spotkań poznaniaków.

Powierzchnia użytkowa "Bałtyku" wynosić będzie ok. 15 tys. m2. W budynku, oprócz biur, mieścić się też będą kawiarnie, bary, restauracje, hotel i punkt widokowy. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz spółka Energia Active. 65,8 mln zł na budowę "Bałtyku" pochodził z kredytu komercyjnego udzielonego przez BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie. 37 mln zł to pożyczka z unijnej inicjatywy JESSICA.

Pod koniec czerwca br. podpisana została z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowa na finansowanie inwestycji. "Bałtyk" jest pierwszym w kraju projektem finansowanym przez program Inwestycje Polskie z udziałem unijnej inicjatywy JESSICA. Bank zdecydował się współfinansować projekt, bo dzięki inwestycji zrewitalizowany zostanie obszar centralnego węzła komunikacyjnego Poznania. Celem programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama