107,6 FM

Kaczyński o dowodach na fałszowanie wyborów

Do sądów trafiają protesty wyborcze, w których są dowody na sfałszowanie wyborów samorządowych - powiedział w czwartek w Częstochowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak ocenił, część z tych dowodów "trzeba interpretować", ale po tej interpretacji "też są zupełnie oczywiste".

Kaczyński był w czwartek pytany w Częstochowie, jakie ma konkretne dowody, że wybory zostały sfałszowane i czy w związku z tym sprawą nie powinna zająć się prokuratura i go przesłuchać.

"Jest procedura tutaj przewidziana i ta procedura nie przewiduje prokuratury, tylko przewiduje zgłaszanie odpowiednich protestów do sądów. Te protesty są składane. Proszę tutaj o cierpliwość, tam jest bardzo wiele dowodów - i takich minidowodów, i takich, które odnoszą się co prawda do pewnych kwestii, które trzeba interpretować, ale które po tej interpretacji też są zupełnie oczywiste" - odpowiedział lider PiS.

Za niemożliwą uznał np. taką sytuację, że w jednym z powiatów na kandydatów do władz powiatowych z PiS padło 13 tys. głosów, a na kandydatów do sejmiku wojewódzkiego - 6 tys. "Pewna różnica między tymi wielkościami jest możliwa, ale ona w żadnym wypadku nie może być taka" - ocenił Kaczyński.

"Tu się musiało coś stać i takich przykładów jest bardzo wiele" - dodał. Zaznaczył, że "inne sprawy są przedstawiane przed sądami". Zapewnił, że ciekawość pytających o te kwestie "zostanie zaspokojona".

Kaczyński powiedział w środę na sali sejmowej, że wybory samorządowe zostały sfałszowane. W odpowiedzi na słowa Kaczyńskiego głos w Sejmie zabrał szef klubu PO Rafał Grupiński, który zaznaczył, że od osoby takiej jak Kaczyński oczekiwałby większej odpowiedzialności za państwo oraz porządek konstytucyjny.

Odpowiadając Grupińskiemu, prezes PiS powiedział: "Jeśli pan uważa, że jedynym mankamentem była awaria systemu informatycznego (...), to pan żyje najwyraźniej w jakiejś innej rzeczywistości. Ja wiem, że was to boli, ale sfałszowaliście wybory".

Klub PO złożył wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Kaczyńskiego.

Prezes PiS mówił też w czwartek w Częstochowie, że obecne wybory samorządowe mają różne konteksty, "w tym ten fatalny kontekst związany z liczeniem głosów, z tymi wszystkimi nadużyciami, które się z tym wiążą". Jeden z kolejnych kontekstów nazwał "kulturowo-politycznym".

"Chciałbym zapytać tych wszystkich, którzy rozważają głosowanie na kandydatów Platformy Obywatelskiej, czy chcą być razem z Jerzym Urbanem" - mówił Kaczyński. "Młodszym wyjaśniam, że to był wyjątkowo perfidny rzecznik dyktatury Jaruzelskiego, człowiek, który - można powiedzieć - doprowadził do doskonałości system oszukiwania społeczeństwa, a jednocześnie takiego nieustannego kpienia sobie ze społeczeństwa, szczególnie kpienia sobie z tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę i którzy w końcu jednak - przy wszystkich zastrzeżeniach do tego, co się w ciągu ostatnich 25 lat w Polsce działo - zwyciężyli" - dodał.

Kaczyński wskazał, że chodzi o niedawną deklarację Urbana, że zagłosuje on na PO, przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Lider PiS nazwał ją jeszcze "jednym argumentem" dla tych, "którzy nie mają wątpliwości, na kogo trzeba głosować, tylko - czasem może po tym wszystkim, co się zdarzyło - mają wątpliwości, czy warto".

"Warto przypomnieć, że warto, że trzeba, że koniecznie trzeba i że ta deklaracja Jerzego Urbana to jest jeszcze jeden argument, żeby wziąć udział w tym głosowaniu i poprzeć kandydatów PiS" - uznał prezes tej partii.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama