"Tak" dla "małżeństw" homoseksualnych

dodane 01.12.2014 15:17

PAP |

Ponad 10 tysięcy Finów formalnie opuściło od piątku fiński Kościół Ewangelicko-Luterański po zadeklarowaniu poparcia przez jego zwierzchnika dla "małżeństw" homoseksualnych - wynika z poniedziałkowych danych strony internetowej poświęconej aktom apostazji.

"Tak" dla "małżeństw" homoseksualnych   Tazrian Khan / CC 2.0 Katedra luterańska w Helsinkach

W piątek fiński parlament opowiedział się za legalizacją "małżeństw" jednopłciowych. Do podjęcia decyzji doprowadziła inicjatywa obywatelska, którą poparło 167 tys. Finów. Decyzję posłów z zadowoleniem przyjął zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego, arcybiskup Turku Kari Maekinen.

Sprecyzowano, że między piątkiem a niedzielą za pośrednictwem strony eroakirkosta.fi z szeregów wiernych wystąpiło ponad 13 tys. osób.

"Przesłanie arcybiskupa było skierowane do liberałów w łonie Kościoła, ale obróciło się przeciwko samemu Kościołowi" - wyjaśnił w komunikacie przewodniczący ligi wolnomyślicieli Petri Karisma, który jest twórcą strony.

Według statystyk strony w niedzielę z szeregów wiernych wystąpiło ponad 5,2 tys. osób, co stanowi najliczniejszą grupę od czterech lat.

Według stowarzyszenia Karismy z Kościoła odeszli także liberalni wierni po niedzielnej wypowiedzi innego hierarchy, który podkreślił, że decyzja parlamentu nic nie zmienia, ponieważ z punktu widzenia doktryny małżeństwo pozostaje związkiem kobiety i mężczyzny.

Do fińskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego należy ok. 75 proc. Finów  (ponad 90 proc. w latach 70. ub. wieku).

Finlandia, która od 2002 r. umożliwia rejestrację związków partnerskich, jest 12. krajem w Europie legalizującym małżeństwa jednopłciowe. Istnieją one już m.in. w innych krajach nordyckich: Szwecji, Danii i Norwegii.

Małżeństwa jednopłciowe, które w praktyce będą możliwe najwcześniej w 2016 roku, zostaną zrównane z małżeństwami heteroseksualnymi; będą mieć prawo do adoptowania dzieci i noszenia wspólnego nazwiska.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINLANDIA, HOMOSEKSUALIZM, KOŚCIÓŁ, MNIEJSZOŚCI, PARLAMENT, PAŃSTWO

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 MBVIS 02.12.2014 15:50
Niezalogowany użytkownik Nie małżeństwa jednopłciowe, bo to jest sprzeczność.
Plusów: 0 katolik 01.12.2014 22:18
Niezalogowany użytkownik Czekają na ogień z Nieba? Mało im Sodomy i Gomory???

wszystkie komentarze >