107,6 FM

Św. Mikołaj bez reniferów

Podczas orszaku każdy będzie mógł poznać prawdziwą historię św. Mikołaja - czyli zgodną z jego życiorysem, a wolną od komercyjnych sztuczek i wizerunku zniekształconego przez reklamy.

Z zimą i reniferami św. Mikołaj ma niewiele wspólnego. Obraz tego świętego utrwaliły w nas reklamy, ale to obraz zupełnie nieprawdziwy. Szansą na poznanie prawdy o Mikołaju może stać się udział w orszaku św. Mikołaja organizowanym przez parafię na "Czwartku". 

Przygotowania do orszaku św. Mikołaja trwają w najlepsze. Organizatorzy postanowili przede wszystkim przedstawić prawdziwy obraz św. Mikołaja z Myry. – Nie będzie to zadanie łatwe, ale już najwyższy czas, by przywrócić postać tego wyjątkowego świętego naszemu miastu i jego mieszkańcom. To nie przypadek, że od wieków właśnie na wzgórzu czwartkowym, w dzielnicy handlowej, góruje kościół pod tym wezwaniem. Mam nadzieję, że pomysł orszaku z prawdziwym Mikołajem przyjmie się w innych miastach Polski. Zaprosiłem w związku z tym do współpracy pana Mieczysława Wojtasa, który kieruje teatrem „Panopticum” w Lublinie, by razem ze swoimi aktorami przybliżył uczestnikom orszaku postać biskupa Mikołaja. Sztuka ma to do siebie, że przemawia bardziej niż same słowa. Więc mam nadzieję, że w ten sposób, krok po kroku – nasz patron zostanie wyrwany ze szponów komercji – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie.

- Z zawodu jestem krawcową, ale utrzymuję się ze sprzątania w sklepie. Od roku chodzę na zajęcia przy parafii do "Szkoły św. Mikołaja". Dało mi to siłę do życia i do innego sposobu wychowywania dzieci. Mam więcej cierpliwości i patrzę inaczej na wiarę i życie, bo kiedyś kościół omijałam szerokim łukiem. Cieszę się, że mogę się angażować w przygotowania do orszaku – wyznaje Monika Gajecka.

Wiadomo już, że 6 grudnia o 10.00 orszak św. Mikołaja rozpocznie Msza św. w kościele św. Mikołaja w Lublinie pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Następnie orszak wyruszy na ulice miasta, gdzie św. Mikołaj będzie rozdawał prezenty dzieciom przebywającym w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, w Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, w Domu Dziecka oraz w okolicznych świetlicach. Oczywiście będzie miał do tego pomocników, żeby pochód był płynny. Uczestnicy orszaku przejdą wraz ze św. Mikołajem ulicami: Szkolną, Czwartek, Lubartowską, Obywatelską, Hirszfelda, Chodźki, Gębali, Jaczewskiego, Biernackiego, Sierocą aż pod ratusz, na plac Łokietka, gdzie Mikołaj zapali wraz z gospodarzem miasta pierwszą choinkę.

Mikołaj urodził się ok. roku 270 w Patarze, która leży w południowo-zachodniej Anatolii, w Turcji. Według podań, miał bogatych rodziców - być może byli kupcami. Po ich śmierci podzielił się spadkiem z najbardziej potrzebującymi. Mieszkańcy położonej ok. 70 km na wschód Myry wybrali go na swego biskupa. Zmarł najprawdopodobniej w 352 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama