107,6 FM

Państwo Islamskie ma bojowników w Kanadzie

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Steven Blaney ostrzegł w niedzielę przed możliwością zamachów terrorystycznych w Kanadzie po opublikowaniu w internecie apelu, którego autorem ma być Kanadyjczyk walczący dla Państwa Islamskiego.

Reuter informuje, że według dotychczasowych ustaleń, Państwo Islamskie (IS) dążące do ustanowienia islamskiego kalifatu na terytoriach Iraku i Syrii, opublikowało nagranie wideo wzywające do dokonywania samotnych ataków w Kanadzie. Autorem nagrania ma być kanadyjski bojownik IS nazywany "Abu Anwar al-Canadi".

Według dziennika "National Post", mężczyzna występujący w nagraniu, który mówi bardzo dobrze po angielsku, to John Maguire, mieszkaniec rejonu Ottawy, który przeszedł na islam. Miał on pojechać do Syrii aby walczyć dla Państwa Islamskiego.

W opublikowanym w sieci nagraniu mężczyzna wzywa kanadyjskich muzułmanów aby poszli za przykładem Martina Rouleau, który 20 października niedaleko Montrealu staranował samochodem dwóch kanadyjskich żołnierzy zabijając jednego z nich. Później zginął zastrzelony przez policję.

22 października w Ottawie inny samotny napastnik zastrzelił żołnierza pełniącego wartę i wdarł się do budynku parlamentu. również on zginął od kul służb bezpieczeństwa.

"Terroryzm pozostaje realnym i poważnym zagrożeniem dla Kanadyjczyków i dlatego musimy zachować czujność" - powiedział Blaney w opublikowanym oświadczeniu. "Dlatego właśnie bierzemy udział w koalicji dokonującej nalotów (na IS)" - dodał.

Kanada zwiększa obecnie swoje zaangażowanie w naloty na cele islamistów z IS w Iraku. We wrześniu Państwo Islamskie wezwało swoich zwolenników aby atakowali obywateli krajów, które przyłączyły się do koalicji.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama